Wydawca treści Wydawca treści

Leśnicy przekazali swoje umiejętności strażakom

Strażacy na szkoleniu z zakresu technik ścinki, przerzynki i okrzesywania drzew

20 listopada 2021r. grupa kilkudziesięciu strażaków z Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie wzięła udział w szkoleniu na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj. Szkolenie zostało przeprowadzone pod okiem instruktorów leśników, którzy posiadając bogatą wiedzę i duże doświadczenie mogli zapoznać słuchaczy szkolenia z tematyką związaną z wykonywaniem ścinki drzew, okrzesywania gałęzi, przerzynki drzew i gałęzi leżących czy przerzynki drzew i gałęzi naprężonych. Była to również okazja do nabycia umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami podczas np. odblokowywania dróg z powalonych drzew, wypadków drogowych czy powalonych drzew i innych materiałów na budynki i pojazdy.

Odbyte szkolenie jest pierwszym etapem przygotowującym do wykonywania zawodu strażaka w Państwowej Straży Pożarnej.

Z inicjatywą i zapytaniem o możliwość przeprowadzenia szkolenia przez pracowników Lasów Państwowych, wystąpił Lubelski Komendant Wojewódzki PSP, co podkreśla wiedzę i profesjonalizm pracowników Lasów Państwowych oraz pokazuję jak niebezpieczna może być ich codzienna praca przy pielęgnacji lasów.

Jak ważne i potrzebne może okazać się takie szkolenie, pokazują ostatnie pożary w Grecji, gdzie udział wzięło 143 ratowników Państwowej Straży Pożarnej. Nabyte umiejętności mogą ratować zdrowie i życie naszych mieszkańców oraz chronić nasze lasy i nasze domostwa.

Cieszy nas, że swoją wiedzą nieodpłatnie mogliśmy się podzielić z strażakami PSP. To wyróżnienie dla nas i dowód że praca leśników składa się z wielu elementów – w tym m.in. edukacja, ochrona i pielęgnacja lasów” – podsumował szkolenie Nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj Andrzej Borowiec.