Wydawca treści Wydawca treści

Rajd rowerowy "Szlakiem Głuszcowym"

19 września z placu Nadleśnictwa Biłgoraj wyruszy rajd rowerowy

- Chcemy przybliżyć uczestnikom rajdu, zadania z jakimi mierzą się nasi leśnicy. Tak, żeby mieszkańcy wiedzieli, że bycie leśniczym to nie tylko gospodarka leśna, ale też ochrona fauny i flory lasu. Rajd „Szlakiem Głuszcowym”, to jest propozycja dla wszystkich, którzy chcą poznać tajniki pracy leśnika. To nie będzie żadna książkowa teoria, tylko taka żywa i prawdziwa lekcja lasu. Prowadzona przez tych, którzy spędzają w lasach całe życie i chcą się swoją wiedzą podzielić z innymi.

To jedyny taki rajd na Lubelszczyźnie. Na czym polega praca leśniczego i jakie są największe sekrety lasu? Nie trzeba żadnych kursów, czy szkoleń. Wszystko można poznać jednego dnia. Już w niedzielę, 19 września w Biłgoraju, rajd rowerowy „Szlakiem Głuszcowym”.

Celem rajdu jest przede wszystkim popularyzacja aktywnego wypoczynku, w wyznaczonych do tego miejscach.  Trasa liczy ok. 23 km, jest bardzo łatwa, w większości przebiega przez utwardzone szlaki. Współorganizatorem Rajdu jest PTTK oddział w Biłgoraju.

"Chcemy przybliżyć uczestnikom rajdu, zadania z jakimi mierzą się nasi leśnicy. Tak, żeby mieszkańcy wiedzieli, że bycie leśniczym to nie tylko gospodarka leśna, ale też ochrona fauny i flory lasu. Rajd „Szlakiem Głuszcowym”, to jest propozycja dla wszystkich, którzy chcą poznać tajniki pracy leśnika. To nie będzie żadna książkowa teoria, tylko taka żywa i prawdziwa lekcja lasu. Prowadzona przez tych, którzy spędzają w lasach całe życie i chcą się swoją wiedzą podzielić z innymi" – zachęca Andrzej Borowiec, nadleśniczy  Nadleśnictwa Biłgoraj.

"Nadlesnictwo Biłgoraj leży na terenie dziewięciu gmin. Ponad 90% naszej powierzchni zajmuje sosna zwyczajna. Mamy wspaniałe fragmenty torfowiska wysokiego i przejściowego w rezerwacie Obary. Prosze pamiętać, że przecinają się u nas aż trzy piesze szlaki turystyczne: "Walk Partyzanckich", "Roztoczański" i "Puszczy Solskiej". A dlaczego to jest rajd "Szlakiem Głuszcowym"? Dzikim populacjom tych ptaków, grozi w Polsce całkowite wyginięcie. Jako Nadleśnictwo Biłgoraj realizujemy program mający na celu wzrost populacji głuszca. Mamy już pierwsze sukcesy, ponieważ wprowadziliśmy do Puszczy Solskiej kilkadziesiąt głuszców z naszej biłgorajskiej hodowli" - podsumowuje Andrzej Borowiec, nadlesniczy Nadleśnictwa Biłgoraj.