Asset Publisher Asset Publisher

hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Szczególną rolę w gospodarce nasiennej i ochronie zasobów genowych odgrywa Leśny Bank Genów Kostrzyca, w którym zgromadzono blisko 5 tys. zasobów genowych reprezentujących najcenniejsze drzewostany, najstarsze drzewa (liczące powyżej 200 lat), krzewy i rośliny ginące oraz zagrożone.

Szczególną rolę w gospodarce nasiennej i ochronie zasobów genowych odgrywa Leśny Bank Genów Kostrzyca, w którym zgromadzono blisko 5 tys. zasobów genowych reprezentujących najcenniejsze drzewostany, najstarsze drzewa (liczące powyżej 200 lat), krzewy i rośliny ginące oraz zagrożone.

Baza nasienna Lasów Państwowych jest jedynym w Polsce źródłem pozyskiwania nasion o najwyższej jakości i odpowiednim pochodzeniu. Polska posiada wiele znanych i uznanych w Europie ekotypów,  których nasiona są cenione i poszukiwane ze względu na ich wartość genetyczną.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Zajmują one niemal 2 tys. ha i produkują rocznie łącznie ok. 800 mln sadzonek drzew i  krzewów leśnych, z czego niemal połowę (49,7 proc.) stanowiły drzewa gatunków liściastych.

Większość szkółek to szkółki klasyczne, w których produkuje się sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym. Oprócz nich istnieją nowoczesne szkółki kontenerowe, z których pochodzą sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym oraz sadzonki mikoryzowane. Ta nowoczesna technologia zapewnia produkcję najlepszej jakości materiału sadzeniowego, zapewniającego bardzo wysoką udatność upraw.

Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Zabiegi te mają stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu, często o najlepszych cechach wzrostowych i jakościowych.

Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew. Pozostawia się przy tym pojedyncze drzewa najlepsze, najstarsze, dziuplaste, w celu ich naturalnego odnowienia, zachowania najcenniejszych okazów lub zapewnienia warunków życia dla innych organizmów.

Na uwagę zasługuje wzrost udziału odnowień naturalnych w całkowitej powierzchni odnowień. W latach 1976–1980 udział ten wynosił 3,4 proc., w latach 1991–1995 – 6,5 proc., w kolejnych (od 1996 roku do 2010  roku 10,5 proc.), a w ostatnich siedmiu latach – 13,6 proc.

 

W Nadleśnictwie Biłgoraj istnieje szkółka leśna "Bojary" produkująca materiał sadzeniowy z odkrytym systemem korzeniowym głównie na potrzeby leśnictw. Pobrane sadzonki są wysadzane zgodnie z przyjętym składem gatunkowym i Gospodarczym Typem Drzewostanu na powierzchniach zrębowych bądź gruntach nieleśnych. Według planu urządzania lasu obsadzenia wszystkich powierzchni sięgają 1,3 tyś. ha. Przeciętne roczne zadania w zakresie odnowień i zalesień powierzchni wynoszą 132,74 ha. W ramach zalesień i odnowień, biorąc pod uwagę wymagania biologiczne gatunków, ustala się ich zmieszanie. Może ono przybierać formę kęp, grup lub rzędów o różnej wielkości. Teren pod sadzenie musi być dobrze przygotowany czemu służą meliorację leśne. W ramach prac melioracyjnych usuwa się z powierzchni przeszkadzającą roślinność krzewiastą, zrąbkuje lub usuwa odpady pozrębowe oraz przygotowuje się glebę pod sadzenie bądź odnowienie naturalne. Odnowienie naturalne odbywa się przez samosiew z drzew tworzących ścianę zrębu oraz pozostawionych na zrębie w tym celu. Po ocenie udatności upraw wykonuje się poprawki bądź dolesienia w przewidywanej liczbie ok. 10 ha rocznie. Począwszy od upraw wykonuje się w okresach co 4-5 lat zabiegi pielęgnacyjne, które mają na celu regulację składu gatunkowego i utrzymywania odpowiedniego zwarcia się drzew, a także usuwania osobników chorych i słabej jakości hodowlanej na rzecz osobników jakościowo dobrych. W starszym wieku drzewostanu prace pielęgnacyjne w postaci trzebieży prowadzi się w większych odstępach czasu. Ilość i częstość zabiegów pielęgnacyjnych uzależniona jest od potrzeb hodowlanych i decyzji leśniczego. Wielkość tych zabiegów przyjmuje się na ok. 300 ha rocznie.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

PROGRAM ZANOCUJ W LESIE W NADLEŚNICTWIE BIŁGORAJ

PROGRAM ZANOCUJ W LESIE W NADLEŚNICTWIE BIŁGORAJ

Informacja o zasadach i możliwościach korzystania z obszarów leśnych wyznaczonych w ramach Programu „Zanocuj w lesie”.

Nadleśnictwo Biłgoraj przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”. 

W ramach programu Nadleśnictwo Biłgoraj wyznaczyło obszary leśne o powierzchni ponad 2600 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Wyznaczony przez Nadleśnictwo Biłgoraj obszar przeznaczony jest dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też dla osób które chcą przenocować w lesie bez specjalnej infrastruktury.

Wybrany teren o powierzchni ponad 2,6 tys. ha znajduje się w zachodniej części Nadleśnictwa Biłgoraj, w zasięgu na obszarze Leśnictw Huta i Ujście. W przewarzającej części teren ten pokryty jest zwartym płaszczem lasów. W tym ustronnym miejscu znajdującym się w sercu leśnej głuszy będzie można poczuć prawdziwą dzikość przyrody i bliskość natury.

 

 

Mapa obszaru programu „Zanocuj w lesie” na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj:

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie Banku Danych o Lasach [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy] oraz z poziomu aplikacji mBDL działającej na systemie Android [link do aplikacji]  lub iPhone [link do aplikacji], z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę:

  1. Zapoznaj się z Regulaminem korzystania z obszaru [materiały do pobrania na dole strony].
  2. Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy „miejsce do zanocowania” nie znajduje się na obszarze objętym zakazem. Zapoznaj się z mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy.
  3. Na powierzchniach oraz przebiegających przez nie szlakach turystycznych lub bliskim sąsiedztwie takich szlaków gdzie prowadzone są prace gospodarcze obwiązuje zakaz wstępu! Powierzchnie takie przy wejściu na szlak są oznakowane żółtymi tablicami ostrzegawczymi z informacją o terminie obowiązywania zakazu. Szczegółowe informacje dotyczące aktualnie prowadzonych prac oraz czasowymi wyłączeniami lub zmianami przebiegu szlaków dostępne są u koordynatora programu w nadleśnictwie.
  4. Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie maja obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar w którym się odbywa polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! Terminy polowań zbiorowych znajdziesz na stronach kół łowieckich: KŁ nr 80 „Budowlani” (obwód łowiecki 15 pk.) oraz  KŁ nr 54 „Chodel” (obwód łowiecki 311). Mapa z zasięgiem obszaru dzierżawionego przez koła łowieckie znajduje się powyżej.
  5. Na obszarze objętym programem pn. „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Biłgoraj obowiązuje zakaz używania otwartego ognia w lesie. Brak jest wyznaczonego miejsca do rozpalania ogniska. Nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj dopuszcza możliwość używania kuchenek gazowych wyłącznie na obszarze objętym programem PGL LP "Zanocuj w lesie".
  6. Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu na czas w las https://czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3 oraz stronie bilgoraj.lublin.lasy.gov.pl.
  7. Pamiętaj! Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres bilgoraj@lublin.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

 

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: tel. 84 686 00 28 w. 20.