Asset Publisher Asset Publisher

Nadleśnictwo Biłgoraj

Położenie i ogólna charakterystyka Nadleśnictwa Biłgoraj


Wyświetl większą mapę

        

          Według "Regionalizacji przyrodniczo-leśnej na podstawach ekologiczno-fizjograficznych" opracowanej przez T. Trampler i innych w 1990 r. obszar Nadleśnictwa Biłgoraj położony jest w VI – Małopolskiej Krainie przyrodniczo-leśnej w dzielnicach:
  • Dzielnica 10 - Nizinie Sandomierskiej w mezoregionie Puszczy Solskiej położone jest ok. 80% powierzchni nadleśnictwa, obszar zwarty pomiędzy : od północy – południa krawędź Roztocza, do doliny rzeki Tanew od południa:
  • Dzielnicy 11 - Wysoczyzn Sandomierskich w mezoregionie Płaskowyżu Tarnogrodzkiego położone jest ok. 19% powierzchni nadleśnictwa – obszar położonych na południe od rzeki Tanwi.
  • Dzielnicy 5 - Roztocza w mezoregionie Roztocza Zachodniego położone jest zaledwie ok. 0,6% powierzchni nadleśnictwa – obszar na południowej krawędzi Roztocza.
       Mezoregion Puszczy Solskiej jest najbardziej charakterystyczny dla Nadleśnictwa Biłgoraj – obejmuje on ok. 80% powierzchni. Obszar ten, ograniczony od północy krawędzią Roztocza i południową krawędzią pradoliny rzeki Tanew od południa. Według regionalizacji ekoklimatycznej Tramplera lasy Nadleśnictwa Biłgoraj położone są w środkowopolskiej strefie ekoklimatycznej w mezoregionie Wyżyny Małopolskiej. Według E. Romera cała rozległa Równina Biłgorajska jest zaliczana do typu klimatów podgórskich nizin i kotlin. Administracyjnie zlokalizowane jest na terenie województwa lubelskiego (73% pow.) i podkarpackiego (27% pow.) w obrębie  9 gmin: Biłgoraj, Frampol, Goraj, Biszcza, Potok Górny, Tarnogród, Radecznica i Janów Lubelski.
 

      Roczne pozyskanie drewna wynosi ok. 72 tys. m3 drewna, z czego 50% przypada na cięcia pielęgnacyjne w młodszych drzewostanach. Pod względem nasiennictwa i szkółkarstwa Nadleśnictwo Biłgoraj jest prawie samowystarczalne: posiada wyłączony drzewostan nasienny sosnowy oraz Szkółkę Zespoloną „Bojary" produkującą materiał sadzeniowy na potrzeby własne jak i potrzeby innych nadleśnictw oraz odbiorców indywidualnych.

         Ale lasy to nie tylko gospodarka leśna, to także piękno niewiele jeszcze skażonej przyrody. Wspaniałe fragmenty torfowiska wysokiego  i przejściowego o powierzchni 82.25 ha są chronione w  rezerwacie „Obary". Na terenie Nadleśnictwa leży część malowniczego Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego z licznymi wąwozami lessowymi.  Leśne uroczyska zamieszkuje ok. 20 łosi, 370 jeleni, 40 danieli, 1200 saren i 230 dzików.

        Lasy Nadleśnictwa przecinają 3 piesze szlaki turystyczne: „Walk Partyzanckich" (czarny i czerwony) biegnący z Tomaszowa Lubelskiego przez Bidaczów Stary (tutaj następuje zmiana koloru) do Lipy, „Roztoczański" (żółty) z Bidaczowa Starego przez Biłgoraj do Zwierzyńca i „Puszczy Solskiej" (niebieski) z Górecka Kościelnego do Biłgoraja.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Lasy Nadleśnictwa Biłgoraj

Lasy Nadleśnictwa Biłgoraj

Nadleśnictwo Biłgoraj swoim zasięgiem obejmuje niemal 17 tyś. ha powierzchni leśnej co stanowi 97% całkowitej powierzchni nadleśnictwa. Sprawuje ponadto nadzór nad ok. 4,2 tyś. ha lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa.

Strefa kontaktu Roztocza z Równiną Biłgorajską charakteryzuje się silnymi kontrastami krajobrazu, wynikających z znacznych różnic wysokości, które najbardziej podkreślają lasy rozciągające się u podnóża krawędzi. Rzeźba terenu Równiny Biłgorajskiej jest mało zróżnicowana. Dominują równiny tarasów akumulacyjnych. Monotonny krajobraz urozmaicają wały wydmowe długości kilku kilometrów i wysokości ok. 10 m. Urozmaicenie stanowią także doliny rzek, stawy, łąki, bagna i torfowiska. Na torfowiskach spotyka się w różnym stopniu zarastające torfianki. Na ogół są płytkimi zbiornikami nie przekraczającymi kilku arów powierzchni.

Największą powierzchnie zajmują gleby bielicowe, co stanowi ponad 60% powierzchni, kolejne 25% to gleby rdzawe. Takie podłoże wypełniają głównie bory i bory mieszane o różnym uwilgotnieniu, w których króluje sosna pospolita. Skład gatunkowy drzewostanów na siedliskach borowych jest zbliżony do przyjętych gospodarczych typów drzewostanów, natomiast na siedlisku lasu mieszanego wilgotnego (LMw) dąb zastępowany jest przez jodłę. Pod względem stanu siedliska dominują siedliska naturalne i w stanie zbliżonym do naturalnego, co stanowi 95% powierzchni nadleśnictwa. Siedliska zniekształcone występują na gruntach porolnych.

Charakterystyka roślinności strefowej wg. Matuszkiewicza obejmuje lasy liściaste Querco-Fagetea, głównie w związku Carpinion oraz kontynentalne lasy szpilkowe Vaccinio-Piceetea, przede wszystkim bory i bory mieszane sosnowe ze związku Dicrano-Pinion z pewnym udziałem jodłowych lasów związku Vaccinio-Piceion. Drzewostany nadleśnictwa tworzą 20 gatunków drzew. Gatunkiem głównym jest sosna stanowiąca 92% powierzchni. Gatunek ten osiąga przecietnie I-II bonitację, a drzewostany charakteryzuje się dobrą jakością hodowlaną i techniczną. Kolejnymi gatunkami pod względem udziału powierzchniowego są: olsza, brzoza i jodła. Pozostałymi gatunkami rodzimymi są: świerk, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, modrzew, buk, klon jawor, jesion zwyczajny, grab pospolity, osika i lipa drobnolistna. Wśród gatunków obcego pochodzenia występuje dąb czerwony, czeremcha amerykańska i robinia akacjowa. W podszycie wśród roślin charakterystycznych występuje trzmielina, kruszyna i leszczyna. Rośliny runa to głównie borówka. Z lasem ściśle wiąże się także świat zwierząt. W lasach naszego nadleśnictwa można spotkać, jelenie sarny daniele, w terenach bardziej podmokłych łosie. Wśród drapieżników występuje wilk, jenot i lis, a z mniejszych m.in. łasica i kuna. To także teren lęgowy dla ptactwa.

Celem gospodarki leśnej jest zachowanie warunków do trwałej wielofunkcyjności lasów ich wszechstronnej użyteczności oraz kształtowania środowiska leśnego. Połowa lasów w naszym nadleśnictwie pełni funkcję ochronną. Pod tym pojęciem kryje się ochrona bioróżnorodności biologicznej, wody przed zanieczyszczeniem, gleby przed erozją i osuwiskami, środowiska naturalnego przed hałasem, powodzią czy wiatrem. 4% lasów nadleśnictwa pełni rolę ostoi zwierząt. Ponadto występują lasy nasienne stanowiące 0,13% powierzchni. Największą grupę lasów ochronnych stanowią lasy wodochronne, bo aż 84,4% powierzchni.