Webcontent-Anzeige
PROGRAM ZANOCUJ W LESIE W NADLEŚNICTWIE BIŁGORAJ
Informacja o zasadach i możliwościach korzystania z obszarów leśnych wyznaczonych w ramach Programu „Zanocuj w lesie”.
Nadleśnictwo Biłgoraj przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
W ramach programu Nadleśnictwo Biłgoraj wyznaczyło obszary leśne o powierzchni ponad 2600 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Wyznaczony przez Nadleśnictwo Biłgoraj obszar przeznaczony jest dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też dla osób które chcą przenocować w lesie bez specjalnej infrastruktury.
Wybrany teren o powierzchni ponad 2,6 tys. ha znajduje się w zachodniej części Nadleśnictwa Biłgoraj, w zasięgu na obszarze Leśnictw Huta i Ujście. W przewarzającej części teren ten pokryty jest zwartym płaszczem lasów. W tym ustronnym miejscu znajdującym się w sercu leśnej głuszy będzie można poczuć prawdziwą dzikość przyrody i bliskość natury.
Mapa obszaru programu „Zanocuj w lesie” na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj:
Lokalizacja widoczna jest również na mapie Banku Danych o Lasach [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy] oraz z poziomu aplikacji mBDL działającej na systemie Android [link do aplikacji] lub iPhone [link do aplikacji], z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę:
- Zapoznaj się z Regulaminem korzystania z obszaru [materiały do pobrania na dole strony].
- Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy „miejsce do zanocowania” nie znajduje się na obszarze objętym zakazem. Zapoznaj się z mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy.
- Na powierzchniach oraz przebiegających przez nie szlakach turystycznych lub bliskim sąsiedztwie takich szlaków gdzie prowadzone są prace gospodarcze obwiązuje zakaz wstępu! Powierzchnie takie przy wejściu na szlak są oznakowane żółtymi tablicami ostrzegawczymi z informacją o terminie obowiązywania zakazu. Szczegółowe informacje dotyczące aktualnie prowadzonych prac oraz czasowymi wyłączeniami lub zmianami przebiegu szlaków dostępne są u koordynatora programu w nadleśnictwie.
- Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie maja obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar w którym się odbywa polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! Terminy polowań zbiorowych znajdziesz na stronach kół łowieckich: KŁ nr 80 „Budowlani” (obwód łowiecki 15 pk.) oraz KŁ nr 54 „Chodel” (obwód łowiecki 311). Mapa z zasięgiem obszaru dzierżawionego przez koła łowieckie znajduje się powyżej.
- Na obszarze objętym programem pn. „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Biłgoraj obowiązuje zakaz używania otwartego ognia w lesie. Brak jest wyznaczonego miejsca do rozpalania ogniska. Nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj dopuszcza możliwość używania kuchenek gazowych wyłącznie na obszarze objętym programem PGL LP "Zanocuj w lesie".
- Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu na czas w las https://czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3 oraz stronie bilgoraj.lublin.lasy.gov.pl.
- Pamiętaj! Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres bilgoraj@lublin.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Asset Publisher
Nauka pójdzie w las
Nauka pójdzie w las
W dniach 13 i 14 maja 2025 r. odbędzie się bezpłatne szkolenie pod hasłem „Nauka idzie w las” adresowane do nauczycieli szkół podstawowych i średnich oraz osób prowadzących edukację przyrodniczą.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Wydział Agrobioinżynierii lubelskiego Uniwersytetu Przyrodniczego przy współudziale Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Zarządem Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Lublinie oraz lubelskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Leśnego.
W celu rejestracji oraz znalezienia szczegółów odnośnie szkolenia zapraszamy na stronę internetową:
Nauka idzie w las – bezpłatne szkolenie
W pierwszym dniu szkolenia, po serii wykładów realizowanych w budynku Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (zarówno stacjonarnie, jak i w formule on-line), uczestnicy zostaną przewiezieni do szkółki leśnej w Osmolicach na zajęcia terenowe, natomiast drugi dzień upłynie pod znakiem całodziennych warsztatów terenowych, które zostaną przeprowadzone w kompleksach leśnych Nadleśnictwa Janów Lubelski.
Celem projektu jest kształcenie kadry pedagogicznej w zakresie przyrodniczym ze szczególnym uwzględnieniem środowiska leśnego i jego bioróżnorodności (w tym roślin leśnych i związków występujących między nimi, obecności ptaków śpiewających i ich rozpoznawania po głosach z wykorzystaniem prostych aplikacji), zasobów przyrodniczych, roli leśnika w otaczającej przyrodzie oraz równoważenia w gospodarce leśnej funkcji gospodarczych i pozagospodarczych jakie pełnią nasze lasy. Dodatkowo nauczyciele i edukatorzy otrzymają gotowe scenariusze – inspiracje do samodzielnego prowadzenia edukacji przyrodniczo-leśnej.
Marszałek Województwa Lubelskiego,
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie
oraz Lubelski Kurator Oświaty.
Szkolenie realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW w Lublinie
z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Wsparcia finansowego udzielił również JM Rektor UP w Lublinie oraz Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.