Asset Publisher
użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu to korzystanie z różnorodnych jego zasobów. Najważniejszym z nich jest pozyskanie drewna, zwane niekiedy głównym użytkowaniem lasu. Inne formy użytkowania lasu, zwane czasami użytkowaniem ubocznym to: zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i inne. Dary lasu są dostępne dla ogółu społeczeństwa, ale leśnicy dbają aby korzystanie z nich nie naruszało trwałości ekosystemu leśnego.
Wielkość pozyskania drewna określa plan urządzenia lasu, sporządzany dla każdego nadleśnictwa na okres 10 lat.
W planie urządzenia lasu określony jest tzw. etat cięć, czyli ilość drewna możliwa do pozyskania w określonym drzewostanie na konkretnej powierzchni w okresie 10 lat obowiązywania tego planu. Etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie. Średnio w kraju pozyskuje się ok. 55% tego przyrostu. Lasy Państwowe sprzedają rocznie ok. 40 mln m³ drewna, zaś RDLP w Lublinie ok. 2,1 mln m³, w tym Nadleśnictwo Biłgoraj ok. 86 tyś m³.
Pozyskiwane w lesie drewno pochodzi z:
· cięć rębnych, czyli wycinki drzewostanów dojrzałych; ich głównym celem jest niedopuszczenie do degradacji drzewostanów, ich przebudowa i odtworzenie
· cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) tj. usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla drzew stanowiących najbardziej wartościowe elementy drzewostanu,
· cięć nieplanowanych – będących między innymi konsekwencją klęsk żywiołowych w lasach.
Ważnym darem lasu są grzyby, tak chętnie zbierane przez polskie społeczeństwo. W naszych lasach rośnie ich ponad 1000 gatunków, z czego większość to gatunki jadalne.
W lesie zbieramy również owoce: borówki czernicy (czarnej jagody), borówki brusznicy, jeżyny, maliny, żurawiny, róży, głogów, bzu czarnego, orzechów laskowych i wiele innych. Warto podkreślić, że w naszych lasach wszystkie płody leśne można swobodnie zbierać na własne potrzeby, oczywiście w taki sposób aby nie niszczyć grzybni, roślin i innych elementów środowiska leśnego w miejscach, gdzie one występują.
Z lasu również pochodzą choinki, drzewka przeważnie świerkowe - tradycyjne stawiane w naszych domach podczas świąt Bożego Narodzenia. W skali kraju, każdego roku leśnicy dostarczają na rynek ok. 200 tys. tych drzewek. Pochodzą one ze specjalnych plantacji choinkowych lub cięć pielęgnacyjnych.
Asset Publisher
Asset Publisher
Lasy Nadleśnictwa Biłgoraj
Lasy Nadleśnictwa Biłgoraj
Nadleśnictwo Biłgoraj swoim zasięgiem obejmuje niemal 17 tyś. ha powierzchni leśnej co stanowi 97% całkowitej powierzchni nadleśnictwa. Sprawuje ponadto nadzór nad ok. 4,2 tyś. ha lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa.
Strefa kontaktu Roztocza z Równiną Biłgorajską charakteryzuje się silnymi kontrastami krajobrazu, wynikających z znacznych różnic wysokości, które najbardziej podkreślają lasy rozciągające się u podnóża krawędzi. Rzeźba terenu Równiny Biłgorajskiej jest mało zróżnicowana. Dominują równiny tarasów akumulacyjnych. Monotonny krajobraz urozmaicają wały wydmowe długości kilku kilometrów i wysokości ok. 10 m. Urozmaicenie stanowią także doliny rzek, stawy, łąki, bagna i torfowiska. Na torfowiskach spotyka się w różnym stopniu zarastające torfianki. Na ogół są płytkimi zbiornikami nie przekraczającymi kilku arów powierzchni.
Największą powierzchnie zajmują gleby bielicowe, co stanowi ponad 60% powierzchni, kolejne 25% to gleby rdzawe. Takie podłoże wypełniają głównie bory i bory mieszane o różnym uwilgotnieniu, w których króluje sosna pospolita. Skład gatunkowy drzewostanów na siedliskach borowych jest zbliżony do przyjętych gospodarczych typów drzewostanów, natomiast na siedlisku lasu mieszanego wilgotnego (LMw) dąb zastępowany jest przez jodłę. Pod względem stanu siedliska dominują siedliska naturalne i w stanie zbliżonym do naturalnego, co stanowi 95% powierzchni nadleśnictwa. Siedliska zniekształcone występują na gruntach porolnych.
Charakterystyka roślinności strefowej wg. Matuszkiewicza obejmuje lasy liściaste Querco-Fagetea, głównie w związku Carpinion oraz kontynentalne lasy szpilkowe Vaccinio-Piceetea, przede wszystkim bory i bory mieszane sosnowe ze związku Dicrano-Pinion z pewnym udziałem jodłowych lasów związku Vaccinio-Piceion. Drzewostany nadleśnictwa tworzą 20 gatunków drzew. Gatunkiem głównym jest sosna stanowiąca 92% powierzchni. Gatunek ten osiąga przecietnie I-II bonitację, a drzewostany charakteryzuje się dobrą jakością hodowlaną i techniczną. Kolejnymi gatunkami pod względem udziału powierzchniowego są: olsza, brzoza i jodła. Pozostałymi gatunkami rodzimymi są: świerk, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, modrzew, buk, klon jawor, jesion zwyczajny, grab pospolity, osika i lipa drobnolistna. Wśród gatunków obcego pochodzenia występuje dąb czerwony, czeremcha amerykańska i robinia akacjowa. W podszycie wśród roślin charakterystycznych występuje trzmielina, kruszyna i leszczyna. Rośliny runa to głównie borówka. Z lasem ściśle wiąże się także świat zwierząt. W lasach naszego nadleśnictwa można spotkać, jelenie sarny daniele, w terenach bardziej podmokłych łosie. Wśród drapieżników występuje wilk, jenot i lis, a z mniejszych m.in. łasica i kuna. To także teren lęgowy dla ptactwa.
Celem gospodarki leśnej jest zachowanie warunków do trwałej wielofunkcyjności lasów ich wszechstronnej użyteczności oraz kształtowania środowiska leśnego. Połowa lasów w naszym nadleśnictwie pełni funkcję ochronną. Pod tym pojęciem kryje się ochrona bioróżnorodności biologicznej, wody przed zanieczyszczeniem, gleby przed erozją i osuwiskami, środowiska naturalnego przed hałasem, powodzią czy wiatrem. 4% lasów nadleśnictwa pełni rolę ostoi zwierząt. Ponadto występują lasy nasienne stanowiące 0,13% powierzchni. Największą grupę lasów ochronnych stanowią lasy wodochronne, bo aż 84,4% powierzchni.