Asset Publisher Asset Publisher

Struktura organizacyjna Nadleśnictwa Biłgoraj

Nadleśnictwo Biłgoraj jest jedną z 25 jednostek podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Podzielone jest na 3 obręby leśne i 13 leśnictw (w tym 1 gospodarstwo szkółkarskie).

Nadleśnictwo Biłgoraj jest podzielone na obręby i leśnictwa:

1. Obręb Biłgoraj:

- leśnictwo Biłgoraj

- leśnictwo Wola

- leśnictwo Bojary

- leśnictwo Nadrzecze

- leśnictwo Zagumnie

- szkółka leśna "Bojary"

2. Obręb Tarnogród:

- leśnictwo Luchów

- lesnictwo Ciosmy

- leśnictwo Sól

- leśnictwo Biszcza

- leśnictwo Potok

3. Obręb Huta Krzeszowska:

- lesnictwo Ujście

- leśnictwo Huta

- leśnictwo Rogóźnianka


Nadleśnictwo jest samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych, która podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Prowadzi i koordynuje wszystkie działania związane z lasami na terenie nadleśnictwa, łącznie z nadzorem nad lasami gminy Harasiuki z upoważnienia starosty niżańskiego. Organizacja pracowników nadleśnictwa przedstawia się następująco:

Nadleśniczy - kieruje samodzielnie nadleśnictwem, ponosi za niego odpowiedzialność, a także reprezentuje nadleśnictwo na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego - podlega nadleśniczemu, a w przypadku nieobecności nadleśniczego sprawuje w jego imieniu obowiązki służbowe. Sprawuje i koordynuje działalność handlową nadleśnictwa oraz odpowiada za prawidłową działalność Działu Gospodarki Leśnej.

Główny księgowy - jest przełożonym Działu Finansowo-Księgowego. Do obowiązków pracownika należy organizacja, instruktarz i nadzór zadań w zakresie: księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, ewidencji sprzedaży, sprawozdawczości oraz prowadzenie kontroli wewnętrznej dokumentów finansowo-księgowych. Prowadzi ponadto windykację należności.

Sekretarz - jest przełożonym Działu Administracyjno-Gospodarczego i jest odpowiedzialny za jego prawidłowe funkcjonowanie oraz całokształt spraw związanych z obsługa administracyjną.

Inżynier nadzoru - samodzielne stanowisko pracy, do zadań którego należy prowadzenie kontroli funkcjonalnej w nadleśnictwie w zakresie ustalonym z nadleśniczym. Współpracuje z zastępcą nadleśniczego w sprawach planowania gospodarczego, koordynacji i realizacji prac gospodarczych.

Dział Finansowo-Księgowy - kierowany przez głównego księgowego. Do zadań działu należy głównie wykonywanie zadań związanych z prowadzeniem gospodarki finansowej nadleśnictwa oraz ewidencji księgowej. Wykonuje także sprawy związane ze sprzedażą drewna i jego fakturowaniem, prowadzenia kasy nadleśnictwa. Zajmuje się ponadto analizą i sprawozdawczością finansowo-księgową.

Dział Administracyjno-Gospodarczy - kierowany przez sekretarza zajmuje się obsługa administracyjną nadleśnictwa. Prowadzi sprawy w zakresie zaopatrzenia i remontów, środkami trwałymi i nietrwałymi, transportem i infrastrukturą nadleśnictwa, podatkami lokalnymi, realizacją zamówień publicznych a także koordynacją spraw dotyczącą instrukcji kancelaryjnej i archiwalnej.

Dział Gospodarki Leśnej - dział podlegający zastępcy nadleśniczego zajmujący się całokształtem prac z zakresu: selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu wraz z ochroną p. poż., ochrony przyrody, edukacji leśnej, urządzania lasu, użytkowania lasu, użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego oraz stanem posiadania,  ewidencją gruntów i ich udostępniania. Dział ten również nadzoruje realizację zadań związanych z prowadzeniem gospodarki leśnej w lasach niestanowiących własność Skarbu Państwa.

Posterunek straży leśnej - komórka organizacyjna nadleśnictwa powołana w celu zwalczaniu przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego. Na czele posterunku stoi Komendant Straży Leśnej, który bezpośrednio podlega nadleśniczemu. W skład posterunku wchodzą starsi strażnicy leśni.

Stanowisko ds. pracowniczych - samodzielne stanowisko pracy podlegające bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw pracowniczych w rozumieniu kodeksu pracy, Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników Polskiego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz innych unormowań obowiązujących w tym zakresie. Dodatkowo prowadzi inne prace zlecone przez nadleśniczego w tym m.in. administrowanie danymi strony internetowej nadleśnictwa.

Leśniczy - stanowisko podlegające bezpośrednio zastępcy nadleśniczego. Leśniczy odpowiedzialny jest za prowadzenie gospodarki leśnej oraz ochroną przed szkodnictwem leśnym i jego zwalczaniem na terenie leśnictwa.

Podleśniczy -  stanowisko podlegające leśniczemu. Wykonuje prace zlecone przez leśniczego.

Robotnicy - stanowisko podlegające sekretarzowi. Pracownicy na tym stanowisku wykonują pracę zleconą przez sekretarza.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Akcja „Majówka 25”

Akcja „Majówka 25”

W dniach 29 kwietnia – 9 maja zostanie przeprowadzona centralna akcja Straży Leśnej „Majówka 25”.

Głównym celem prowadzonych działań kontrolnych i prewencyjnych będzie przede wszystkim zapewnienie możliwości bezpiecznego korzystania z lasu przez społeczeństwo oraz ochrona zasobów przyrodniczych, a co za tym idzie – egzekwowanie od osób przebywających na terenach leśnych zachowań stojących w zgodzie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.

Długi weekend majowy sprzyja wypoczynkowi na łonie natury. W tych dniach obserwujemy co roku zwiększony ruch osób odwiedzających leśne ostępy. Działania prowadzone przez strażników leśnych we współpracy z innymi służbami będą ukierunkowane zarówno na bezpieczeństwo spacerowiczów, jak i na identyfikowanie przypadków różnego rodzaju szkodnictwa leśnego – zaznacza inspektor Straży Leśnej RDLP w Lublinie Marek Dziaduszyński.

Planując dłuższą wyprawę czy nawet krótki spacer, należy mieć na uwadze kilka najważniejszych zasad obowiązujących w lesie.

  • pamiętaj o odpowiednim obchodzeniu się z otwartym ogniem w lesie – posługiwanie się nim w ostrożny sposób jest dopuszczalne wyłącznie w odległości co najmniej 100 metrów od ściany lasu, a rozpalanie ognisk jest możliwe tylko w miejscach, które są do tego celu wyznaczone i należycie zabezpieczone;
  • wybierając się do lasu samochodem osobowym, opuszczając auto pozostaw je w wyznaczonym miejscu parkingowym, nie zaś na wjeździe do lasu czy drodze leśnej będącej również drogą pożarową;
  • poruszanie się pojazdem silnikowym dopuszczalne jest wyłącznie drogami publicznymi. Na drogę leśną możesz wjechać tylko w przypadku oznaczenia jej drogowskazem informującym o dopuszczeniu do ruchu danego odcinka;
  • zawsze zabieraj swoje śmieci ze sobą. Nie zostawiaj ich w lesie, chroń przyrodę, również z myślą o przyszłych pokoleniach;
  • podczas spacerów z psem trzymaj swojego czworonoga na smyczy, aby nie zakłócał spokoju innym osobom i zwierzętom, a także sprzątaj po nim, dbając o czystość i porządek w lesie;
  • spacerując po lesie poruszaj się po wyznaczonych ścieżkach zwracając uwagę na wszelkie oznaczanie (m.in. te dotyczące prowadzonych prac i ewentualnych czasowych zakazów wstępu do lasu)

Nasze lasy są dostępne dla społeczeństwa nie tylko w majówkę, lecz także przez cały rok. Można z nich korzystać na wiele sposobów – poczynając od rodzinnych spacerów, różnego rodzaju aktywności sportowych takich jak m.in. bieganie czy jazda na rowerze, przez zbiór płodów runa leśnego po możliwość zanocowania na wyznaczonych do tego celu terenach leśnych. 

Pamiętajmy, że las to nasze wspólne dobro będące jednocześnie domem dla wielu roślin i zwierząt. Niezależnie od okoliczności, korzystajmy z niego w sposób odpowiedzialny, z szacunkiem dla otaczającej przyrody – mówi dyrektor RDLP w Lublinie Jan Kowal.