Asset Publisher
użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu to korzystanie z różnorodnych jego zasobów. Najważniejszym z nich jest pozyskanie drewna, zwane niekiedy głównym użytkowaniem lasu. Inne formy użytkowania lasu, zwane czasami użytkowaniem ubocznym to: zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i inne. Dary lasu są dostępne dla ogółu społeczeństwa, ale leśnicy dbają aby korzystanie z nich nie naruszało trwałości ekosystemu leśnego.
Wielkość pozyskania drewna określa plan urządzenia lasu, sporządzany dla każdego nadleśnictwa na okres 10 lat.
W planie urządzenia lasu określony jest tzw. etat cięć, czyli ilość drewna możliwa do pozyskania w określonym drzewostanie na konkretnej powierzchni w okresie 10 lat obowiązywania tego planu. Etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie. Średnio w kraju pozyskuje się ok. 55% tego przyrostu. Lasy Państwowe sprzedają rocznie ok. 40 mln m³ drewna, zaś RDLP w Lublinie ok. 2,1 mln m³, w tym Nadleśnictwo Biłgoraj ok. 86 tyś m³.
Pozyskiwane w lesie drewno pochodzi z:
· cięć rębnych, czyli wycinki drzewostanów dojrzałych; ich głównym celem jest niedopuszczenie do degradacji drzewostanów, ich przebudowa i odtworzenie
· cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) tj. usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla drzew stanowiących najbardziej wartościowe elementy drzewostanu,
· cięć nieplanowanych – będących między innymi konsekwencją klęsk żywiołowych w lasach.
Ważnym darem lasu są grzyby, tak chętnie zbierane przez polskie społeczeństwo. W naszych lasach rośnie ich ponad 1000 gatunków, z czego większość to gatunki jadalne.
W lesie zbieramy również owoce: borówki czernicy (czarnej jagody), borówki brusznicy, jeżyny, maliny, żurawiny, róży, głogów, bzu czarnego, orzechów laskowych i wiele innych. Warto podkreślić, że w naszych lasach wszystkie płody leśne można swobodnie zbierać na własne potrzeby, oczywiście w taki sposób aby nie niszczyć grzybni, roślin i innych elementów środowiska leśnego w miejscach, gdzie one występują.
Z lasu również pochodzą choinki, drzewka przeważnie świerkowe - tradycyjne stawiane w naszych domach podczas świąt Bożego Narodzenia. W skali kraju, każdego roku leśnicy dostarczają na rynek ok. 200 tys. tych drzewek. Pochodzą one ze specjalnych plantacji choinkowych lub cięć pielęgnacyjnych.
Asset Publisher
Konkursu fotograficznego dla uczniów Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju
Konkursu fotograficznego dla uczniów Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie wraz z Nadleśnictwem Biłgoraj podjęła inicjatywę zorganizowania konkursu fotograficznego dla uczniów Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju.
Jego celem jest wyłonienie najlepszych zdjęć ukazujących, w różnych porach roku, uroki leśnego pejzażu, walory przyrodnicze, bogactwo świata roślinnego i zwierzęcego czy też najpiękniejsze zakątki turystyczne terenów zarządzanych przez jednostki RDLP w Lublinie.
Nadesłane prace zostaną wykorzystane przez RDLP w różnorodnych materiałach m.in. w kalendarzu RDLP w Lublinie na rok 2025.
Konkurs trwa od dnia 17 września 2024 r. do dnia 10 października 2024 r. Uczestnikiem konkursu może być każdy uczeń Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju. Udział w konkursie jest dobrowolny. Uczestnictwo w konkursie jest bezpłatne. Warunkiem uczestnictwa jest zaakceptowanie Regulaminu. Poprzez akceptację Regulaminu rozumie się wysłanie kart zgłoszeniowych (Załącznik do Regulaminu) wraz ze zdjęciami.
Zarówno kartę zgłoszeniową, jak i prace fotograficzne należy przesłać w formie elektronicznej na adres promocja@lublin.lasy.gov.pl (wykorzystując dostępne usługi internetowe pozwalające na przechowywanie danych w ramach internetowej przestrzeni dyskowej np. WeTransfer czy Dysk Google) w tytule należy wpisać: „Konkurs fotograficzny”.
Istnieje możliwość osobistego dostarczenia prac konkursowych na pendrive do siedziby RDLP w Lublinie (pokój 109 lub 110).
Uczestnik może przesłać na Konkurs od jednej do maksymalnie czterech fotografii.
Nagrody rzeczowe za zajęcie I i II miejsca ufunduje RDLP w Lublinie, zaś nagrodę za zajęcie III miejsca ufunduje Nadleśnictwo Biłgoraj. Nagrodą główną (za zajęcie I miejsca) jest sprzęt elektroniczny w postaci tabletu.
Zachęcamy do licznego udziału w konkursie.