Wydawca treści
Zauważyłeś pożar? Alarmuj!
Od 15 marca w LP rusza monitoring lasów pod względem ich ochrony od pożarów
Leśnicy Nadleśnictwa Biłgoraj apelują: zauważyłeś pożar? Alarmuj:
661 613 732 Dyżurny PAD w Nadleśnictwie Biłgoraj
998 lub 112 Straż Pożarna
Teren Nadleśnictwa znajduje się w zasięgu działania Komend Powiatowych PSP w Biłgoraju i w Nisku.
Okresem zwiększonego zagrożenia pożarowego jest wczesna wiosna, kiedy występuje duża ilość suchych, łatwopalnych traw oraz w okresie letnim, przy wysokiej temperaturze powietrza i niskiej wilgotności ściółki.
Straty powstałe w wyniku pożarów lasu jest bardzo trudno oszacować. W pożarach giną liczne gatunki roślin i zwierząt , następuje znaczne zubożenie przyrody.
Czynnikami, które zwiększają ryzyko powstania pożaru są: bliskie sąsiedztwo osad, łąk i pastwisk, które są częściowo wiosną wypalane przez miejscową ludność , penetracja lasu przez turystów, szczególnie w okresie letnim. Nadleśnictwo Biłgoraj zaliczone jest do II kategorii zagrożenia pożarowego lasów.
Organizacja ochrony przeciwpożarowej w Nadleśnictwie Biłgoraj oparta jest na systemie szybkiego wykrywania pożarów, ich lokalizowania, alarmowania o pożarze oraz skutecznie prowadzonych akcjach gaśniczych.
Powyższy cel jest realizowany przy pomocy:
1) Systemu obserwacji przeciwpożarowej, który oparty jest na całodziennych dyżurach w okresie marzec - październik i patrolach terenowych w okresie szczególnego zagrożenia pożarowego. Tereny leśne monitorowane są poprzez system telewizji przemysłowej, zlokalizowany w siedzibie nadleśnictwa oraz dostrzegalnię przeciwpożarową zlokalizowaną na terenie Leśnictwa Rogóźnianka. Taki monitoring z dostrzegalniami i telewizją przemysłową i sąsiednich nadleśnictw tworzy skuteczną sieć wykrywania pożarów. Łączność prowadzona jest przy użyciu telefonów stacjonarnych i komórkowych, radiotelefonów bazowych i samochodowych. Obserwacja naziemna wspomagana jest przez obserwację lotniczą przez samoloty patrolowo – gaśnicze.
2) Punktu Alarmowo – Dyspozycyjnego - dyżur przeciwpożarowy w nadleśnictwie pełniony jest w Punkcie Alarmowo Dyspozycyjnym (PAD) w okresie od marca do października codziennie w godzinach od 9.00 do 20.00.
Stanowisko dyspozytora PAD tel. (84) 686 00 28, 661 613 732.
Przydatne informacje:
Aktualny stan zagrożenia pożarowego na terenie RDLP w Lublinie
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Lasy Nadleśnictwa Biłgoraj
Lasy Nadleśnictwa Biłgoraj
Nadleśnictwo Biłgoraj swoim zasięgiem obejmuje niemal 17 tyś. ha powierzchni leśnej co stanowi 97% całkowitej powierzchni nadleśnictwa. Sprawuje ponadto nadzór nad ok. 4,2 tyś. ha lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa.
Strefa kontaktu Roztocza z Równiną Biłgorajską charakteryzuje się silnymi kontrastami krajobrazu, wynikających z znacznych różnic wysokości, które najbardziej podkreślają lasy rozciągające się u podnóża krawędzi. Rzeźba terenu Równiny Biłgorajskiej jest mało zróżnicowana. Dominują równiny tarasów akumulacyjnych. Monotonny krajobraz urozmaicają wały wydmowe długości kilku kilometrów i wysokości ok. 10 m. Urozmaicenie stanowią także doliny rzek, stawy, łąki, bagna i torfowiska. Na torfowiskach spotyka się w różnym stopniu zarastające torfianki. Na ogół są płytkimi zbiornikami nie przekraczającymi kilku arów powierzchni.
Największą powierzchnie zajmują gleby bielicowe, co stanowi ponad 60% powierzchni, kolejne 25% to gleby rdzawe. Takie podłoże wypełniają głównie bory i bory mieszane o różnym uwilgotnieniu, w których króluje sosna pospolita. Skład gatunkowy drzewostanów na siedliskach borowych jest zbliżony do przyjętych gospodarczych typów drzewostanów, natomiast na siedlisku lasu mieszanego wilgotnego (LMw) dąb zastępowany jest przez jodłę. Pod względem stanu siedliska dominują siedliska naturalne i w stanie zbliżonym do naturalnego, co stanowi 95% powierzchni nadleśnictwa. Siedliska zniekształcone występują na gruntach porolnych.
Charakterystyka roślinności strefowej wg. Matuszkiewicza obejmuje lasy liściaste Querco-Fagetea, głównie w związku Carpinion oraz kontynentalne lasy szpilkowe Vaccinio-Piceetea, przede wszystkim bory i bory mieszane sosnowe ze związku Dicrano-Pinion z pewnym udziałem jodłowych lasów związku Vaccinio-Piceion. Drzewostany nadleśnictwa tworzą 20 gatunków drzew. Gatunkiem głównym jest sosna stanowiąca 92% powierzchni. Gatunek ten osiąga przecietnie I-II bonitację, a drzewostany charakteryzuje się dobrą jakością hodowlaną i techniczną. Kolejnymi gatunkami pod względem udziału powierzchniowego są: olsza, brzoza i jodła. Pozostałymi gatunkami rodzimymi są: świerk, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, modrzew, buk, klon jawor, jesion zwyczajny, grab pospolity, osika i lipa drobnolistna. Wśród gatunków obcego pochodzenia występuje dąb czerwony, czeremcha amerykańska i robinia akacjowa. W podszycie wśród roślin charakterystycznych występuje trzmielina, kruszyna i leszczyna. Rośliny runa to głównie borówka. Z lasem ściśle wiąże się także świat zwierząt. W lasach naszego nadleśnictwa można spotkać, jelenie sarny daniele, w terenach bardziej podmokłych łosie. Wśród drapieżników występuje wilk, jenot i lis, a z mniejszych m.in. łasica i kuna. To także teren lęgowy dla ptactwa.
Celem gospodarki leśnej jest zachowanie warunków do trwałej wielofunkcyjności lasów ich wszechstronnej użyteczności oraz kształtowania środowiska leśnego. Połowa lasów w naszym nadleśnictwie pełni funkcję ochronną. Pod tym pojęciem kryje się ochrona bioróżnorodności biologicznej, wody przed zanieczyszczeniem, gleby przed erozją i osuwiskami, środowiska naturalnego przed hałasem, powodzią czy wiatrem. 4% lasów nadleśnictwa pełni rolę ostoi zwierząt. Ponadto występują lasy nasienne stanowiące 0,13% powierzchni. Największą grupę lasów ochronnych stanowią lasy wodochronne, bo aż 84,4% powierzchni.