Wydawca treści Wydawca treści

rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1500 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 74 znajduje się na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, a tylko jeden został utworzony w Nadleśnictwie Biłgoraj.

Rezerwat  „Obary"

Rok utworzenia:   26 marzec 1975
Powierzchnia:   82,25 ha (w tym pow. leśna 27,30 ha)
Leśnictwo: Sól

Rezerwat „Obary" stanowi szczególną wartość przyrodniczą ze względu na występujące na terenie rezerwatu torfowisko wysokie i przejściowe. Należy ono do rzadko spotykanego w Polsce typu subkontynentalnego nie wykazującego typowej, kopulastej, kępkowo-dolinowej budowy. Przeważająca część torfowiska jest płaska, a charakterystyczne kępki są dość niskie i rzadko porozrzucane. Miąższość torfu (słabo rozłożonego, o budowie włóknistej i barwie brunatnej) jest różna – od 20 - 50 cm na obrzeżach do 2 metrów w części środkowej. Odczyn pH jest niski i wyraźnie kwaśny.
Głównym przedmiotem ochrony w rezerwacie są bagna – fragmenty torfowisk wysokich i przejściowych, ale także drzewostany wchodzące w skład rezerwatu mając znaczenie szczególne. Tworzą one nie tylko osłonę i rodzaj otuliny bagien, są także czynnikiem kształtującym stabilność zespołów roślinnych torfowisk.

Jeszcze w 1913 roku zanotowano występowanie w rezerwacie „Obary" salamandry plamistej, a u progu XIX wieku żył tu jeszcze drop.

Spośród roślin rezerwatu występują: gnidosz królewski, bobrek trójlistkowy, grzybienie białe, siedmiopalecznik błotny, czermień błotna oraz drapieżne rosiczki. Świat zwierząt reprezentowany jest przez gatunki jak: cietrzew, głuszec, jarząbek, żuraw i wilk. Wśród mchów wygrzewają się nierzadko zaskrońce i jadowite żmije. W licznych oczkach wodnych żyją traszki, kumaki nizinne i inne gatunki żab. Jeszcze w 1913 roku zanotowano występowanie w rezerwacie "Obary" salamandry plamistej, a u progu XIX wieku żył tu jeszcze drop.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nadleśnictwo Biłgoraj zapoczątkowuje akcję pt. "Zielony Powiat"

Nadleśnictwo Biłgoraj zapoczątkowuje akcję pt. "Zielony Powiat"

Zapraszamy dzieci do wspólnego sadzenia drzew!

W związku ze zbliżającą się wiosną i wzmożonym okresem nasadzeń Nadleśnictwo Biłgoraj wychodzi z inicjatywą wspólnej nauki sadzenia drzew w ramach akcji edukacyjnej pod nazwą "Zielony Powiat". Nadleśnictwo Biłgoraj w trakcie prowadzenia akcji będzie zapoznawać dzieci nie tylko ze sztuką sadzenia sadzonek, ale także z rolą jaką ona odgrywa w leśnictwie.

Niniejsza akcja obejmuje zasięgiem cały Powiat Biłgorajski i jest skierowana do przedszkoli, szkół podstawowych, szkół średnich, Miasta i Gminy Biłgoraj oraz do instytucji kościelnych.

Wszelkie zgłoszenia należy kierować do rzecznika Nadlesnictwa Biłgoraj:

Maria Garbacz, tel. 696449844, e-mail: maria.garbacz@lublin.lasy.gov.pl

Termin zgłaszania obowiązuje aż do wyczerpania się sadzonek!

Czas wspólnego sadzenia będzie ustalany indywidualnie z każdą zgłoszoną grupą bądź pojedyńczymi osobami.

 

Zapraszamy!!!