Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

REGIONALNE ZAWODY DRWALI – OTWARTE ZAPISY DO KATEGORII GOŚĆ

REGIONALNE ZAWODY DRWALI – OTWARTE ZAPISY DO KATEGORII GOŚĆ

14 sierpnia br. przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie” odbędą się Regionalne Zawody Drwali organizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie oraz Nadleśnictwo Janów Lubelski we współpracy z Nadleśnictwem Biłgoraj i Zespołem Szkół Leśnych w Biłgoraju.

Organizowane przez lubelskich leśników zmagania zostaną przeprowadzone w międzynarodowym standardzie IALC, który umożliwia bezpośrednią kwalifikację do Mistrzostw Polski Drwali stanowiących przepustkę do reprezentowania naszego kraju w oficjalnych zawodach rangi światowej.

Zachęcamy do zgłaszania się do kategorii GOŚĆ,

w której rywalizować będzie 8 uczestników.

Warunkiem koniecznym jest zamieszkanie na terenie RDLP w Lublinie.

Aby dokonać zgłoszenia, należy wypełnić Kartę zgłoszeniową (Załącznik nr 1), a w przypadku osób niepełnoletnich - Zgodę rodzica/opiekuna prawnego na udział w zawodach (Załącznik nr 2), a następnie wysłać skan wypełnionego i podpisanego załącznika/załączników na adres mailowy: promocja@lublin.lasy.gov.pl do dnia 24.07.2024 r. do godz. 15.00.

Z uwagi na limit miejsc w tej kategorii

– decyduje kolejność zgłoszeń!

Serdecznie zapraszamy do udziału w Regionalnych Zawodach Drwali. Na wydzielonym i zabezpieczonym placu przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie” zawodnicy zmierzą się w takich konkurencjach sprawnościowych jak: ścinka drzew stojących, przerzynka kombinacyjna, zmiana łańcucha tnącego, okrzesywanie czy przerzynka precyzyjna.

Na zawodników czekają cenne nagrody.

Sponsorami głównymi imprezy są:

  • firma Husqvarna – potentat specjalizujący się w produkcji pełnej gamy narzędzi do prac leśnych i ogrodniczych
  • oraz producent maszyn i części rolniczych AGRIMAR sp. z o. o. S.K.

Ponadto nagrody ufundowali: dystrybutor maszyn leśnych Kompania Leśna, Zakład Obsługi Leśnictwa TAGART zajmujący się produkcją odzieży dla leśników i myśliwych, a także lubelski oddział Polskiego Towarzystwa Leśnego, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Międzyregionalna Sekcja Leśników NSZZ „Solidarność”, Związek Leśników Polskich Oddział Lubelski oraz firma Ampere Sp. z o.o. produkująca m.in. farby do znakowania drewna.

Partnerami wydarzenia zostali: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Drwali Lignator, PIXI oraz Okiem ZULa.

Patronat medialny nad Regionalnymi Zawodami Drwali objęła TVP3 Lublin, a także Polskie Radio Lublin i Katolickie Radio Zamość.