Wydawca treści Wydawca treści

użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z różnorodnych  jego zasobów. Najważniejszym z nich jest pozyskanie drewna, zwane niekiedy głównym użytkowaniem lasu. Inne formy użytkowania lasu, zwane czasami użytkowaniem ubocznym to: zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i inne. Dary lasu są dostępne dla ogółu społeczeństwa, ale leśnicy dbają aby korzystanie z nich nie naruszało trwałości ekosystemu leśnego.

Wielkość pozyskania drewna określa plan urządzenia lasu, sporządzany dla każdego nadleśnictwa na okres 10 lat. 

W planie urządzenia lasu określony jest tzw. etat cięć, czyli ilość drewna możliwa do pozyskania w określonym drzewostanie na konkretnej powierzchni w okresie 10 lat obowiązywania tego planu. Etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie. Średnio w kraju pozyskuje się ok. 55% tego przyrostu. Lasy Państwowe sprzedają rocznie ok. 40 mln m³ drewna, zaś RDLP w Lublinie ok. 2,1 mln m³, w tym Nadleśnictwo Biłgoraj ok. 86 tyś m³.

Pozyskiwane w lesie drewno pochodzi z:

· cięć rębnych, czyli wycinki drzewostanów dojrzałych; ich głównym celem jest niedopuszczenie do degradacji drzewostanów, ich przebudowa i odtworzenie

· cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) tj. usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla drzew stanowiących najbardziej wartościowe elementy drzewostanu,

· cięć nieplanowanych – będących między innymi konsekwencją klęsk żywiołowych w lasach.

Ważnym darem lasu są grzyby, tak chętnie zbierane przez polskie społeczeństwo. W naszych lasach rośnie ich ponad 1000 gatunków, z czego większość to gatunki jadalne.

W lesie zbieramy również owoce:  borówki czernicy (czarnej jagody), borówki brusznicy, jeżyny, maliny, żurawiny, róży, głogów, bzu czarnego, orzechów laskowych i wiele innych. Warto podkreślić, że w naszych lasach wszystkie płody leśne można swobodnie zbierać na własne potrzeby, oczywiście w taki sposób aby nie niszczyć grzybni, roślin i innych elementów środowiska leśnego w miejscach, gdzie one występują.

Z lasu również pochodzą choinki, drzewka przeważnie świerkowe - tradycyjne stawiane w naszych domach podczas świąt Bożego Narodzenia. W skali kraju, każdego roku leśnicy dostarczają na rynek ok. 200 tys. tych drzewek. Pochodzą one ze specjalnych plantacji choinkowych lub cięć pielęgnacyjnych.