Asset Publisher Asset Publisher

Geocaching na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj

Już jest – kolejna geościeżka

Od dziś, tj. 30.04.2021 r. można korzystać z nowej trasy ścieżki geocaching na terenie Nadlesnictwa Biłgoraj. Trasa została zlokalizowana w okolicy ścieżki edukacyjnej na terenie Leśnictwa Bojary – wzdłuż zbiornika retencyjnego oraz w pobliżu szkółki leśnej.

Ścieżka składa się z 11 skrzynek, w których zostały umieszczone gadżety. Dodatkowo w jednej z nich są certyfikaty znalazcy. Żeby zdobyć geościeżkę, trzeba odnaleźć minimum 10 skrzynek.

Cała trasa ścieżki tworzy pętlę. Poszukiwania rozpoczynamy od w okolicach parkingu leśnego przy mostku na rzece Osa, gdzie znajduje się skrzynka "Bojary 1 - OP9CLJ ", a następnie idziemy ścieżką, zdobywając kolejno następne numery skrzynek. Większość skrzynek to niewielkie pojemniki ukryte nad ziemią oraz zamaskowane w lesie.

W trakcie pokonywania ścieżki dowiecie się sporo ciekawostek ze świata przyrody oraz na temat funkcjonowania gospodarki leśnej. Na ścieżce znajdziecie kolejno skrytki „Bojary”:

1 – ptasi zegar, początek ścieżki

2 – karmowisko zwierzyny leśnej

3 – zbiornik retencyjny

4 – podszyt i podrost

5 – plantacja choinkowa

6 – ścieżka biegowa

7 – murszejące drzewo

8 - schronisko dla nietoperzy

9 – szkółka leśna

10 – wypalanie traw

11 – oddziały leśne.


Co to jest geocaching?

Jest to nowoczesna forma turystyki, zwiedzanie połączone z poszukiwaniem skarbów ukrytych przez innych użytkowników. Jest to świetna zabawa pełna przygód i wyzwań, a przede wszystkim czas spędzony w lesie, na świeżym powietrzu w formie gry terenowej, która jest przeznaczona dla każdego.

Gra polega na odnalezieniu tego, co ktoś ukrył. Główna idea polega na przekazaniu wiedzy na temat ciekawego przyrodniczo miejsca, w którym aktualnie znajduje się osoba poszukująca skrytek. Możliwe, że już wiele razy byliście w tym miejscu wcześniej, jednak teraz możecie odkryć je na nowo i dzięki opisom zamieszczonym do danej skrytki dostrzec szczegóły, na które wcześniej nie zwracaliście uwagi.

Jak grać?

Kolejno klikamy w nazwę skrzynki, aby rozwinąć jej opis, lokalizujemy punkt przy użyciu GPS, do którego chcemy dotrzeć, czytamy opis, w którym znajduje się wskazówka dotycząca miejsca umieszczenia skrzynki, a następnie rozglądamy się za pojemnikiem. Po odnalezieniu miejsca ukrycia wpisujemy swój nick używany do logowania w serwisie w papierowym dzienniku znalazcy tzw. logbooka. Dodatkowo w każdym pojemniku jest umieszczona instrukcja gry.

Co jest potrzebne, aby przystąpić do gry?

Najpierw musimy założyć i aktywować konto w serwisie www.opencaching.pl, przy czym rejestracja trwa bardzo krótko i już po paru minutach możemy zobaczyć lokalizację skrytek w naszej okolicy. W teren wystarczy zabrać ze sobą telefon z zainstalowaną aplikacją „c:geo” z dostępem do internetu. Zabierz też ze sobą coś do pisania ołówek lub długopis, ponieważ niektóre skrytki były zbyt małe, aby umieścić w nich coś do pisania.

 

Kolejna trasa na terenie Nadleśnictwa powstała we współpracy z Jakubem Piechotą, któremu chcielibyśmy serdecznie podziękować za pomoc merytoryczną oraz praktyczną w trakcie tworzenia ścieżki.

Zapraszamy was również do odwiedzenia ścieżki powstałej w 2020 r. w okolicach rezerwatu Obary: https://bilgoraj.lublin.lasy.gov.pl/en/witamy/-/journal_content/56/10651/38441950

Życzymy wam udanej majówki oraz owocnych poszukiwań!