Asset Publisher
parki krajobrazowe
W zasięgu terytorialnego działania Nadleśnictwa Biłgoraj znajduje się Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy. Utworzony został w 1991 roku Rozporządzeniem Nr 3 Wojewody Lubelskiego z dnia 22 stycznia 1991r. w sprawie wprowadzenia ochrony walorów wypoczynkowych i krajobrazowych (Dz. Urz. Woj. Zamojskiego z 1991 r. Nr 5 poz. 48). Aktualnie obowiązującym aktem prawnym jest Uchwała Nr XXVI/383/2017 Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 30 stycznia 2017 roku (Dz. Urz. Woj. Lubelskiego z 2017 r. poz. 661), określająca min. - cel działalności parku, jego wielkość, przebieg granic parku i obowiązujące zakazy.
Powierzchnia Parku: 19370,90 ha.
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Biłgoraj znajduje się 11228,00 ha powierzchni Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego.
Łączna powierzchnia to 10,43 ha - w całości jako powierzchnia leśna.
Łączna powierzchnia gruntów we współwłasności to 286,04 ha.
Położenie administracyjne: gminy - Biłgoraj, Frampol, Goraj, Tereszpol w powiecie biłgorajskim oraz gminy – Radecznica, Sułów, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec w powiecie zamojskim.
Celem ochrony Parku jest zachowanie niepowtarzalnych walorów przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych, historycznych i turystycznych.
Cechą charakterystyczną tego obszaru są liczne wąwozy lessowe urozmaicające krajobraz pól i terenów leśnych. Szata roślinna Parku jest zróżnicowana i ma szeroką skalę przydatności dla ochrony. Najbardziej wartościowe pod względem przyrodniczym są silnie rozczłonkowane zbiorowiska leśne z dużym udziałem buczyny karpackiej, oraz lasów jodłowych, porastające zbocza wzniesień i wąwozów. Najcenniejszy kompleks leśny o nazwie ,,Las Cetnar" znajduje się w okolicach wsi Kawęczynek (poza zasięgiem terytorialnym Nadleśnictwa) i obejmuje tereny torfowiska wysokiego o nazwie ,,Bagno Tałandy", dające początek rzece Gorajec oraz malowniczo położone źródła w Trzęsinach, Radecznicy i Zaporzu, a także w Wywłoczce, Szczebrzeszynie, Czarnymstoku i Latyczynie.