Asset Publisher
obszary natura 2000
Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.
Sieć Natura 2000 tworzą dwa typy obszarów:
- obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO), wyznaczone do ochrony populacji dziko występujących ptaków,
- specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO), chroniące siedliska przyrodnicze i gatunki roślin i zwierząt.
Podstawą wyznaczania obszarów Natury 2000 są kryteria naukowe.
Obszary Natura 2000 stanowią 40 proc. gruntów w zarządzie Lasów Państwowych, zajmują ponad 2,8 mln ha
Na terenie kraju obecnie są wyznaczone 1993 obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO) oraz obszary ochrony siedlisk (SOO). Pokrywają one prawie 20 proc. powierzchni kraju.
Większość obszarów naturowych powstała na terenach leśnych. Stanowią one 40 proc. gruntów w zarządzie PGL LP, zajmują ponad 2,8 mln ha.
Obszary Natura 2000
W zasięgu terytorialnego działania Nadleśnictwa Biłgoraj występuje siedem obszarów Natura 2000 w tym:
1. Obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 – PLB060008 Puszcza Solska,
- powierzchnia całkowita obszaru – 79349,09 ha (wg SDF)
- powierzchnia w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Biłgoraj – 19901,14 ha (25,08% pow. obszaru)
- powierzchnia gruntów w zarządzie nadleśnictwa w obszarze – 9071,29 ha (11,43% pow. obszaru), w tym 8759,97 ha powierzchni leśnej, 311,32 – nieleśnej.
- powierzchnia gruntów we współwłasności w obszarze – 119,28 ha
Występuje tu co najmniej 34 gatunki ptaków z załącznika I Dyrektywy Rady 79/409/E WG, 14 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi. Występuje tu 135 gatunków lęgowych ptaków; jedno z nielicznych w Polsce stanowisk lęgowych gadożera. W okresie lęgowym obszar zasiedla co najmniej 1% populacji krajowej następujących gatunków ptaków: bocian czarny, gadożer, głuszec, orlik krzykliwy, puchacz, trzmielojad i lelek; w stosunkowo wysokim zagęszczeniu występuje bielik, cietrzew, żuraw, derkacz i zimorodek. Bardzo ważna w skali regionu ostoja puszczańskiej fauny kręgowców, z licznymi zagrożonymi i rzadkimi gatunkami; jedyne znane w Polsce stanowisko pluskwiaka Nobis major (Anaptus major).
2. Obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 – PLB060005 Lasy Janowskie,
3. Obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 – PLB060020 Ostoja Nieliska,
4. Obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Natura 2000 – PLH060031 Uroczyska lasów Janowskich,
5. Obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Natura 2000 – PLH060034 Uroczyska Puszczy Solskiej, Powierzchnia obszaru:
- powierzchnia całkowita obszaru – 34671,49 ha (wg SDF)
- powierzchnia w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Biłgoraj – 7963,03 ha (22,97%
pow. obszaru)
- powierzchnia gruntów w zarządzie nadleśnictwa w obszarze – 4078,27 ha (11,76% pow. obszaru), w tym 3834,99 ha powierzchni leśnej, 243,28 – nieleśnej.
- powierzchnia gruntów we współwłasności w obszarze – 54,69 ha
Wartość przyrodnicza i znaczenie:
Obszar stanowi znaczną część jednego z największych kompleksów leśnych w Polsce. Stwierdzono tu występowanie 16 typów siedlisk przyrodniczych z Zał. I DS, 18 gat. zwierząt z Zał. II DS. Szczególnie wartościowe są siedliska podmokłe (torfowiska, bory i lasy bagienne oraz łęgi). Większość siedlisk związanych jest z lasami sosnowymi, wśród których wyróżniają się piaszczyste wydmy, u podnóża których wytworzyły się w bezodpływowych zagłębieniach torfowiska
oraz naturalne zbiorniki wodne. Najważniejszymi siedliskami w obszarze są: bory bagienne, torfowiska wysokie i przejściowe oraz bory jodłowe. Ważne siedliska skupiają się również wzdłuż cieków puszczańskich, które płyną naturalnymi korytami - są to łęgi. Poza lasami, istotnymi
dla tego obszaru są siedliska podmokłych łąk, w tym m.in. łąki trzęślicowe. Uroczyska Puszczy Solskiej to najważniejsza na Lubelszczyźnie ostoja wilków i rysi – zwierząt zagrożonych wyginięciem. Ostoja jest jednym z najważniejszych w Polsce obszarów powołanych dla ochrony torfowisk wysokich oraz borów i lasów bagiennych. Ponadto Puszcza Solska jest ważną w skali regionu ostoją puszczańskiej fauny kręgowców z licznymi zagrożonymi i rzadkimi gatunkami
6. Obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Natura 2000 – PLH060097 Dolina Dolnej Tanwi, Powierzchnia obszaru:
- powierzchnia całkowita obszaru – 8518,01 ha (wg SDF)
- powierzchnia w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Biłgoraj – 3040,48 ha (35,69%
pow. obszaru)
- powierzchnia gruntów nadleśnictwa w obszarze – 295,72ha (3,47% pow. obszaru)
w tym 288,23 ha powierzchni leśnej, 7,49 – nieleśnej. Nie występują grunty we współwłasności. Wartość przyrodnicza i znaczenie: Siedliska przyrodnicze zajmują ok. 45% powierzchni obszaru, a zidentyfikowano ich tu 18 typów. Obok typowych dla szerokiej doliny rzecznej siedlisk łąkowych i torfowiskowych
oraz starorzeczy i muraw napiaskowych, za znaczące uznano bór wyżynny jodłowy i bory chrobotkowe. Gatunek rośliny - starodub łąkowy ma tu stanowisko blisko południowej granicy zasięgu w Polsce, stąd mimo niskiej liczebności, uznano tą populację za wartą ochrony.
Obszar ważny dla ochrony przeplatki aurinia, ktora wystepuje tu w systemie metapopulacji, a także dla kilku gatunków ryb (kozy, głowacza białopłetwego i minoga strumieniowego).
7. Obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Natura 2000 – PLH180048 Bory Bagienne
nad Bukową.
Powierzchnia obszaru:
- powierzchnia całkowita obszaru – 532,20 ha (wg SDF)
- powierzchnia w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Biłgoraj – 532,20 ha (100%
pow. obszaru)
- powierzchnia gruntów nadleśnictwa w obszarze – 443,58 ha (84,34% pow. obszaru),
w tym 395,86 ha powierzchni leśnej, 47,72 ha – nieleśnej. Nie występują grunty we współwłasności. Wartość przyrodnicza i znaczenie: Głównym celem ochrony w obszarze jest ochrona bagiennych siedlisk o charakterze puszczańskim. Podstawowym walorem są tu dobrze zachowane bory bagienne - Vaccinio uliginosi-Pinetum (91D0) i śródleśne torfowiska przejściowe - z roślinnością z Scheuchzerio-Caricetea (7140). Pozostałe, cenne przyrodniczo siedliska to łęg olszowy - Salicetum albo-fragilis (91E0), a w południowo-wschodniej części ekstensywnie użytkowane łąki.
Asset Publisher
„Lasy na nowe 100-lecie” – wielka akcja sadzenia drzew z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów
„Lasy na nowe 100-lecie” – wielka akcja sadzenia drzew z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów
Dziennikarze, społecznicy, seniorzy, uczniowie, studenci, strażacy i wiele innych grup, z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, posadzą z leśnikami „Lasy na nowe 100-lecie”. W całej Polsce odbędą się społeczne sadzenia lasów, podczas których każdy będzie mógł posadzić własne drzewo. To wyjątkowa okazja, by aktywnie włączyć się w ochronę przyrody i przypomnieć, że Lasy Państwowe odnawiają lasy wszędzie tam, gdzie pozyskują drewno, dbając o ich trwałość i różnorodność biologiczną.
Lasy to wspólne dobro wszystkich Polaków, zarządzane przez leśników z Lasów Państwowych i przynoszące polskiej gospodarce, w zależności od szacunków od 2 do 4% PKB. Wbrew obiegowym opiniom leśnicy nie zajmują się jedynie pozyskiwaniem drewna. Tam gdzie je pozyskują sadzą nowe pokolenie lasu lub wspierają odnawianie się go w naturalny sposób. Leśnicy sadzą rocznie około pół miliarda drzew. Do końca kwietnia wszyscy mogą wspólnie z nimi odnawiać lasy w całym kraju.
- Lasy to nasze wspólne dziedzictwo, dlatego chcemy angażować społeczeństwo w ich ochronę i odnawianie. Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to doskonała okazja, by każdy mógł posadzić własne drzewo i w symboliczny sposób przyczynić się do zachowania lasów dla przyszłych pokoleń. To także moment, by uświadomić, jak ważną rolę pełnią lasy w życiu każdego z nas – mówi Anna Choszcz-Sendrowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.
Odnawianie lasów – priorytet Lasów Państwowych
Lasy Państwowe każdego roku przeprowadzają odnowienia i zalesienia na ogromną skalę, zapewniając, że lasów w Polsce przybywa i są one coraz bardziej różnorodne gatunkowo, co zwiększa ich odporność.
Zalesienia odbywają się na gruntach, gdzie wcześniej lasu nie było, najczęściej na gruntach kupowanych przez Lasy Państwowe od rolników. Odnowienia są tam, gdzie zostało pozyskane drewno i trzeba wprowadzić nowe pokolenie lasu. Ustawowym obowiązkiem leśników jest odnowienie lasu w ciągu 5 lat, chociaż zazwyczaj nowe pokolenie lasu sadzone jest dużo wcześniej.
W 2024 roku leśnicy odnowili niemal 62,7 tys. ha lasów, blisko 20% tej powierzchni stanowią odnowienia naturalne. Nim las odnowi się kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie gleby. To pokazuje, jak ważne jest łączenie nowoczesnych metod leśnych z naturalnymi procesami ekosystemowymi.
Lasy na nowe 100-lecie – dołącz do wspólnego świętowania!
Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to nie tylko sadzenie drzew, ale również rozmowy i spotkania, które mają przybliżyć Polakom to jak ważne dla gospodarki i bezpieczeństwa kraju są lasy i czym jest zrównoważona gospodarka leśna.
- W ostatnich latach, ze względu na brak komunikacji ze społeczeństwem, wokół działań leśników narosło mnóstwo mitów. Chcemy to powiedzieć głośno i wyraźnie: gospodarka leśna jest zrównoważona i w każdym nadleśnictwie odbywa się według dziesięcioletniego Planu Urządzenia Lasu, a odnawianie lasów jest naszym priorytetem. Dbamy o to, by każda powierzchnia, z której pozyskujemy drewno, była odnowiona. Dzięki akcji „Lasy na nowe 100-lecie” chcemy jeszcze mocniej podkreślić znaczenie lasów dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa. Zapraszamy wszystkich do wspólnego sadzenia drzew – to inwestycja w przyszłość Polski – mówi Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
W ramach akcji „Las na nowe stulecie” odbędą się:
- Sadzenia drzew w całej Polsce z rożnymi grupami społecznymi (poniższa mapa będzie na bieżąco aktualizowana)
- Otwarte sadzenia lasów w nadleśnictwach – każdy będzie mógł posadzić własne drzewo i w symboliczny sposób przyczynić się do ochrony przyrody.
- Spotkania z leśnikami, podczas których będzie można dowiedzieć się więcej o zarządzaniu lasami i o pracy leśników.
Ze względu na warunki atmosferyczne i różnice dotyczące okresu wegetacyjnego, społeczne sadzenia lasów w nadleśnictwach w północno-wschodniej Polsce odbędą się w kwietniu.
Wszystkie szczegóły dotyczące akcji można znaleźć na stronach internetowych nadleśnictw w swojej okolicy oraz stronach internetowych Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych.
Termin |
Organizator |
Lokalizacja |
Uczestnicy |
19.03.2025 |
Nadleśnictwo Nowa Dęba |
przedstawiciele Ligi Ochrony Przyrody w Tarnobrzegu |
|
21 |
Nadleśnictwo Lubartów |
uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz społeczność lokalna |
|
21.03.2025 |
Nadleśnictwo Gościeradów |
uczniowie szkół średnich |
|
21.03.2025 |
Nadleśnictwo Strzelce |
uczniowie wraz z nauczycielami z Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu |
|
21.03.2025 |
Nadleśnictwo Kraśnik |
uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 z Kraśnika |
|
26.03.2025 |
Nadleśnictwo Kraśnik |
uczniowie Liceum Ogólnokształcącego |
|
22.03.2025 |
Nadleśnictwo Janów Lubelski |
harcerze |
|
21-30.03.2025 |
Nadleśnictwo Janów Lubelski |
seniorzy |
|
21.03.2025 |
Nadleśnictwo Puławy |
lokalna społeczność |
|
24-28.03.2025 |
Nadleśnictwo Mircze |
uczniowie liceum ogólnokształcące w Hrubieszowie |
|
01-04.04.2025 |
Nadleśnictwo Rozwadów |
lokalna społeczność |
|
01-04.04.2025 |
Nadleśnictwo Rozwadów |
bankowcy |
|
31.03-04.04.2025 |
Nadleśnictwo Rozwadów |
pracownicy PGE, uczniowie technikum elektrycznego |
|
27.03.2025 |
Nadleśnictwo |
harcerze oraz uczniowie szkół średnich |
|
28.03.2025 |
Nadleśnictwo Biłgoraj |
uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju |
|
04.04.2025 |
Nadleśnictwo Chełm |
pracownicy Nadleśnictwa Chełm wraz z rodzinami |
|
04.04.2025 |
Nadleśnictwo Krasnystaw |
uczniowie szkół średnich |