Wydawca treści Wydawca treści

Lasy niepaństwowe

W zasięgu działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych znajduje się 267170 ha lasów nie stanowiących własności Skarbu Państwa potocznie zwanych niepaństwowymi. Z tej powierzchni 2,9 % tj. 7740 ha nadzorowane jest przez 4 nadleśnictwa. Nadzór prowadzony jest  zgodnie z przepisami Ustawy o Lasach  na podstawie porozumień Nadleśniczych ze Starostami.   

Zgodnie z ustawą o lasach za stan lasów odpowiedzialni są ich właściciele.

Do obowiązków właściciela należy w szczególności:

  1. Ponowne wprowadzanie roślinności leśnej (upraw leśnych) w lasach w okresie do 5 lat od usunięcia drzewostanu.
  2. Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych na uprawach w wieku do 10 lat.
  3. Usuwanie drzew opanowanych przez owady, wywróconych , złamanych    i suchych.
  4. Prowadzenie racjonalnej wycinki drzew zgodnie z uproszczonym planem urządzania lasu lub decyzją starosty.
  5. Wykonywanie prac w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

       

Nadleśnictwo Biłgoraj od dnia 1 stycznia 2018 r. nie sprawuje nadzoru nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zauważyłeś pożar? Alarmuj!

Zauważyłeś pożar? Alarmuj!

Od 15 marca w LP rusza monitoring lasów pod względem ich ochrony od pożarów

 

Leśnicy Nadleśnictwa Biłgoraj apelują: zauważyłeś pożar? Alarmuj:

                                                   661 613 732  Dyżurny PAD w Nadleśnictwie Biłgoraj

                                                    998 lub 112  Straż Pożarna

 

Teren Nadleśnictwa znajduje się w zasięgu działania Komend Powiatowych PSP w Biłgoraju i w Nisku.

Okresem zwiększonego zagrożenia pożarowego jest wczesna wiosna, kiedy występuje duża ilość suchych, łatwopalnych traw oraz w okresie letnim, przy wysokiej temperaturze powietrza i niskiej wilgotności ściółki.

            Straty powstałe w wyniku pożarów lasu jest bardzo trudno oszacować. W pożarach giną liczne gatunki roślin i zwierząt , następuje znaczne zubożenie przyrody.

            Czynnikami, które zwiększają ryzyko powstania pożaru są: bliskie sąsiedztwo osad, łąk i pastwisk, które są częściowo wiosną wypalane przez miejscową ludność , penetracja lasu przez turystów, szczególnie w okresie letnim. Nadleśnictwo Biłgoraj zaliczone jest do II kategorii zagrożenia pożarowego lasów.

            Organizacja ochrony przeciwpożarowej w Nadleśnictwie Biłgoraj oparta jest na systemie szybkiego wykrywania pożarów, ich lokalizowania, alarmowania o pożarze oraz skutecznie prowadzonych akcjach gaśniczych.

 Powyższy cel jest realizowany przy pomocy:

1) Systemu obserwacji przeciwpożarowej, który oparty jest na całodziennych dyżurach w okresie marzec - październik i patrolach terenowych w okresie szczególnego zagrożenia pożarowego. Tereny leśne monitorowane są poprzez system telewizji przemysłowej, zlokalizowany w siedzibie nadleśnictwa oraz dostrzegalnię przeciwpożarową zlokalizowaną na terenie Leśnictwa Rogóźnianka. Taki monitoring z dostrzegalniami i telewizją przemysłową i sąsiednich nadleśnictw tworzy skuteczną sieć wykrywania pożarów. Łączność prowadzona jest przy użyciu telefonów stacjonarnych i komórkowych, radiotelefonów bazowych i samochodowych. Obserwacja naziemna wspomagana jest przez obserwację lotniczą przez samoloty patrolowo – gaśnicze.

2) Punktu Alarmowo – Dyspozycyjnego - dyżur przeciwpożarowy w nadleśnictwie pełniony jest w Punkcie Alarmowo Dyspozycyjnym (PAD) w okresie od marca do października codziennie w godzinach od 9.00 do 20.00. 

Stanowisko dyspozytora PAD  tel. (84) 686 00 28, 661 613 732.

 

Przydatne informacje:

Aktualny stan zagrożenia pożarowego na terenie RDLP w Lublinie

Aktualny stan zagrożenia pożarowego na terenie Polski

Mapa zakazów wstępów do lasu