Wydawca treści
Struktura organizacyjna Nadleśnictwa Biłgoraj
Nadleśnictwo Biłgoraj jest jedną z 25 jednostek podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Podzielone jest na 3 obręby leśne i 13 leśnictw (w tym 1 gospodarstwo szkółkarskie).
Nadleśnictwo Biłgoraj jest podzielone na obręby i leśnictwa:
1. Obręb Biłgoraj:
- leśnictwo Biłgoraj
- leśnictwo Wola
- leśnictwo Bojary
- leśnictwo Nadrzecze
- leśnictwo Zagumnie
- szkółka leśna "Bojary"
2. Obręb Tarnogród:
- leśnictwo Luchów
- lesnictwo Ciosmy
- leśnictwo Sól
- leśnictwo Biszcza
- leśnictwo Potok
3. Obręb Huta Krzeszowska:
- lesnictwo Ujście
- leśnictwo Huta
- leśnictwo Rogóźnianka
Nadleśnictwo jest samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych, która podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Prowadzi i koordynuje wszystkie działania związane z lasami na terenie nadleśnictwa, łącznie z nadzorem nad lasami gminy Harasiuki z upoważnienia starosty niżańskiego. Organizacja pracowników nadleśnictwa przedstawia się następująco:
Nadleśniczy - kieruje samodzielnie nadleśnictwem, ponosi za niego odpowiedzialność, a także reprezentuje nadleśnictwo na zewnątrz.
Zastępca nadleśniczego - podlega nadleśniczemu, a w przypadku nieobecności nadleśniczego sprawuje w jego imieniu obowiązki służbowe. Sprawuje i koordynuje działalność handlową nadleśnictwa oraz odpowiada za prawidłową działalność Działu Gospodarki Leśnej.
Główny księgowy - jest przełożonym Działu Finansowo-Księgowego. Do obowiązków pracownika należy organizacja, instruktarz i nadzór zadań w zakresie: księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, ewidencji sprzedaży, sprawozdawczości oraz prowadzenie kontroli wewnętrznej dokumentów finansowo-księgowych. Prowadzi ponadto windykację należności.
Sekretarz - jest przełożonym Działu Administracyjno-Gospodarczego i jest odpowiedzialny za jego prawidłowe funkcjonowanie oraz całokształt spraw związanych z obsługa administracyjną.
Inżynier nadzoru - samodzielne stanowisko pracy, do zadań którego należy prowadzenie kontroli funkcjonalnej w nadleśnictwie w zakresie ustalonym z nadleśniczym. Współpracuje z zastępcą nadleśniczego w sprawach planowania gospodarczego, koordynacji i realizacji prac gospodarczych.
Dział Finansowo-Księgowy - kierowany przez głównego księgowego. Do zadań działu należy głównie wykonywanie zadań związanych z prowadzeniem gospodarki finansowej nadleśnictwa oraz ewidencji księgowej. Wykonuje także sprawy związane ze sprzedażą drewna i jego fakturowaniem, prowadzenia kasy nadleśnictwa. Zajmuje się ponadto analizą i sprawozdawczością finansowo-księgową.
Dział Administracyjno-Gospodarczy - kierowany przez sekretarza zajmuje się obsługa administracyjną nadleśnictwa. Prowadzi sprawy w zakresie zaopatrzenia i remontów, środkami trwałymi i nietrwałymi, transportem i infrastrukturą nadleśnictwa, podatkami lokalnymi, realizacją zamówień publicznych a także koordynacją spraw dotyczącą instrukcji kancelaryjnej i archiwalnej.
Dział Gospodarki Leśnej - dział podlegający zastępcy nadleśniczego zajmujący się całokształtem prac z zakresu: selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu wraz z ochroną p. poż., ochrony przyrody, edukacji leśnej, urządzania lasu, użytkowania lasu, użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego oraz stanem posiadania, ewidencją gruntów i ich udostępniania. Dział ten również nadzoruje realizację zadań związanych z prowadzeniem gospodarki leśnej w lasach niestanowiących własność Skarbu Państwa.
Posterunek straży leśnej - komórka organizacyjna nadleśnictwa powołana w celu zwalczaniu przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego. Na czele posterunku stoi Komendant Straży Leśnej, który bezpośrednio podlega nadleśniczemu. W skład posterunku wchodzą starsi strażnicy leśni.
Stanowisko ds. pracowniczych - samodzielne stanowisko pracy podlegające bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw pracowniczych w rozumieniu kodeksu pracy, Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników Polskiego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz innych unormowań obowiązujących w tym zakresie. Dodatkowo prowadzi inne prace zlecone przez nadleśniczego w tym m.in. administrowanie danymi strony internetowej nadleśnictwa.
Leśniczy - stanowisko podlegające bezpośrednio zastępcy nadleśniczego. Leśniczy odpowiedzialny jest za prowadzenie gospodarki leśnej oraz ochroną przed szkodnictwem leśnym i jego zwalczaniem na terenie leśnictwa.
Podleśniczy - stanowisko podlegające leśniczemu. Wykonuje prace zlecone przez leśniczego.
Robotnicy - stanowisko podlegające sekretarzowi. Pracownicy na tym stanowisku wykonują pracę zleconą przez sekretarza.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Lasy Nadleśnictwa Biłgoraj
Lasy Nadleśnictwa Biłgoraj
Nadleśnictwo Biłgoraj swoim zasięgiem obejmuje niemal 17 tyś. ha powierzchni leśnej co stanowi 97% całkowitej powierzchni nadleśnictwa. Sprawuje ponadto nadzór nad ok. 4,2 tyś. ha lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa.
Strefa kontaktu Roztocza z Równiną Biłgorajską charakteryzuje się silnymi kontrastami krajobrazu, wynikających z znacznych różnic wysokości, które najbardziej podkreślają lasy rozciągające się u podnóża krawędzi. Rzeźba terenu Równiny Biłgorajskiej jest mało zróżnicowana. Dominują równiny tarasów akumulacyjnych. Monotonny krajobraz urozmaicają wały wydmowe długości kilku kilometrów i wysokości ok. 10 m. Urozmaicenie stanowią także doliny rzek, stawy, łąki, bagna i torfowiska. Na torfowiskach spotyka się w różnym stopniu zarastające torfianki. Na ogół są płytkimi zbiornikami nie przekraczającymi kilku arów powierzchni.
Największą powierzchnie zajmują gleby bielicowe, co stanowi ponad 60% powierzchni, kolejne 25% to gleby rdzawe. Takie podłoże wypełniają głównie bory i bory mieszane o różnym uwilgotnieniu, w których króluje sosna pospolita. Skład gatunkowy drzewostanów na siedliskach borowych jest zbliżony do przyjętych gospodarczych typów drzewostanów, natomiast na siedlisku lasu mieszanego wilgotnego (LMw) dąb zastępowany jest przez jodłę. Pod względem stanu siedliska dominują siedliska naturalne i w stanie zbliżonym do naturalnego, co stanowi 95% powierzchni nadleśnictwa. Siedliska zniekształcone występują na gruntach porolnych.
Charakterystyka roślinności strefowej wg. Matuszkiewicza obejmuje lasy liściaste Querco-Fagetea, głównie w związku Carpinion oraz kontynentalne lasy szpilkowe Vaccinio-Piceetea, przede wszystkim bory i bory mieszane sosnowe ze związku Dicrano-Pinion z pewnym udziałem jodłowych lasów związku Vaccinio-Piceion. Drzewostany nadleśnictwa tworzą 20 gatunków drzew. Gatunkiem głównym jest sosna stanowiąca 92% powierzchni. Gatunek ten osiąga przecietnie I-II bonitację, a drzewostany charakteryzuje się dobrą jakością hodowlaną i techniczną. Kolejnymi gatunkami pod względem udziału powierzchniowego są: olsza, brzoza i jodła. Pozostałymi gatunkami rodzimymi są: świerk, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, modrzew, buk, klon jawor, jesion zwyczajny, grab pospolity, osika i lipa drobnolistna. Wśród gatunków obcego pochodzenia występuje dąb czerwony, czeremcha amerykańska i robinia akacjowa. W podszycie wśród roślin charakterystycznych występuje trzmielina, kruszyna i leszczyna. Rośliny runa to głównie borówka. Z lasem ściśle wiąże się także świat zwierząt. W lasach naszego nadleśnictwa można spotkać, jelenie sarny daniele, w terenach bardziej podmokłych łosie. Wśród drapieżników występuje wilk, jenot i lis, a z mniejszych m.in. łasica i kuna. To także teren lęgowy dla ptactwa.
Celem gospodarki leśnej jest zachowanie warunków do trwałej wielofunkcyjności lasów ich wszechstronnej użyteczności oraz kształtowania środowiska leśnego. Połowa lasów w naszym nadleśnictwie pełni funkcję ochronną. Pod tym pojęciem kryje się ochrona bioróżnorodności biologicznej, wody przed zanieczyszczeniem, gleby przed erozją i osuwiskami, środowiska naturalnego przed hałasem, powodzią czy wiatrem. 4% lasów nadleśnictwa pełni rolę ostoi zwierząt. Ponadto występują lasy nasienne stanowiące 0,13% powierzchni. Największą grupę lasów ochronnych stanowią lasy wodochronne, bo aż 84,4% powierzchni.