Wydawca treści Wydawca treści

Nadleśnictwo Biłgoraj

Położenie i ogólna charakterystyka Nadleśnictwa Biłgoraj


Wyświetl większą mapę

        

          Według "Regionalizacji przyrodniczo-leśnej na podstawach ekologiczno-fizjograficznych" opracowanej przez T. Trampler i innych w 1990 r. obszar Nadleśnictwa Biłgoraj położony jest w VI – Małopolskiej Krainie przyrodniczo-leśnej w dzielnicach:
  • Dzielnica 10 - Nizinie Sandomierskiej w mezoregionie Puszczy Solskiej położone jest ok. 80% powierzchni nadleśnictwa, obszar zwarty pomiędzy : od północy – południa krawędź Roztocza, do doliny rzeki Tanew od południa:
  • Dzielnicy 11 - Wysoczyzn Sandomierskich w mezoregionie Płaskowyżu Tarnogrodzkiego położone jest ok. 19% powierzchni nadleśnictwa – obszar położonych na południe od rzeki Tanwi.
  • Dzielnicy 5 - Roztocza w mezoregionie Roztocza Zachodniego położone jest zaledwie ok. 0,6% powierzchni nadleśnictwa – obszar na południowej krawędzi Roztocza.
       Mezoregion Puszczy Solskiej jest najbardziej charakterystyczny dla Nadleśnictwa Biłgoraj – obejmuje on ok. 80% powierzchni. Obszar ten, ograniczony od północy krawędzią Roztocza i południową krawędzią pradoliny rzeki Tanew od południa. Według regionalizacji ekoklimatycznej Tramplera lasy Nadleśnictwa Biłgoraj położone są w środkowopolskiej strefie ekoklimatycznej w mezoregionie Wyżyny Małopolskiej. Według E. Romera cała rozległa Równina Biłgorajska jest zaliczana do typu klimatów podgórskich nizin i kotlin. Administracyjnie zlokalizowane jest na terenie województwa lubelskiego (73% pow.) i podkarpackiego (27% pow.) w obrębie  9 gmin: Biłgoraj, Frampol, Goraj, Biszcza, Potok Górny, Tarnogród, Radecznica i Janów Lubelski.
 

      Roczne pozyskanie drewna wynosi ok. 72 tys. m3 drewna, z czego 50% przypada na cięcia pielęgnacyjne w młodszych drzewostanach. Pod względem nasiennictwa i szkółkarstwa Nadleśnictwo Biłgoraj jest prawie samowystarczalne: posiada wyłączony drzewostan nasienny sosnowy oraz Szkółkę Zespoloną „Bojary" produkującą materiał sadzeniowy na potrzeby własne jak i potrzeby innych nadleśnictw oraz odbiorców indywidualnych.

         Ale lasy to nie tylko gospodarka leśna, to także piękno niewiele jeszcze skażonej przyrody. Wspaniałe fragmenty torfowiska wysokiego  i przejściowego o powierzchni 82.25 ha są chronione w  rezerwacie „Obary". Na terenie Nadleśnictwa leży część malowniczego Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego z licznymi wąwozami lessowymi.  Leśne uroczyska zamieszkuje ok. 20 łosi, 370 jeleni, 40 danieli, 1200 saren i 230 dzików.

        Lasy Nadleśnictwa przecinają 3 piesze szlaki turystyczne: „Walk Partyzanckich" (czarny i czerwony) biegnący z Tomaszowa Lubelskiego przez Bidaczów Stary (tutaj następuje zmiana koloru) do Lipy, „Roztoczański" (żółty) z Bidaczowa Starego przez Biłgoraj do Zwierzyńca i „Puszczy Solskiej" (niebieski) z Górecka Kościelnego do Biłgoraja.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sprzedaż sadzonek

Sprzedaż sadzonek

Od 1 marca można zakupić sadzonki

Od dnia 1 marca ruszyła wiosenna sprzedaż sadzonek. Sadzonki można zakupić w każdy wtorek i piątek w godzinach od 7.30 do 14.00 na terenie szkółki leśnej "Bojary".

Aktualny cennik detaliczny sprzedawanych sadzonek znajduje się tutaj.

Osobą odpowiedzialną za sprzedaż jest leśniczy Zygmunt Pyzik, numer telefonu 665349061.

Sprzedaż może być przesunięta z uwagi na trudne warunki pogodowe.