Widok zawartości stron Widok zawartości stron

PROGRAM ZANOCUJ W LESIE W NADLEŚNICTWIE BIŁGORAJ

Informacja o zasadach i możliwościach korzystania z obszarów leśnych wyznaczonych w ramach Programu „Zanocuj w lesie”.

Nadleśnictwo Biłgoraj przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”. 

W ramach programu Nadleśnictwo Biłgoraj wyznaczyło obszary leśne o powierzchni ponad 2600 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Wyznaczony przez Nadleśnictwo Biłgoraj obszar przeznaczony jest dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też dla osób które chcą przenocować w lesie bez specjalnej infrastruktury.

Wybrany teren o powierzchni ponad 2,6 tys. ha znajduje się w zachodniej części Nadleśnictwa Biłgoraj, w zasięgu na obszarze Leśnictw Huta i Ujście. W przewarzającej części teren ten pokryty jest zwartym płaszczem lasów. W tym ustronnym miejscu znajdującym się w sercu leśnej głuszy będzie można poczuć prawdziwą dzikość przyrody i bliskość natury.

 

 

Mapa obszaru programu „Zanocuj w lesie” na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj:

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie Banku Danych o Lasach [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy] oraz z poziomu aplikacji mBDL działającej na systemie Android [link do aplikacji]  lub iPhone [link do aplikacji], z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę:

  1. Zapoznaj się z Regulaminem korzystania z obszaru [materiały do pobrania na dole strony].
  2. Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy „miejsce do zanocowania” nie znajduje się na obszarze objętym zakazem. Zapoznaj się z mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy.
  3. Na powierzchniach oraz przebiegających przez nie szlakach turystycznych lub bliskim sąsiedztwie takich szlaków gdzie prowadzone są prace gospodarcze obwiązuje zakaz wstępu! Powierzchnie takie przy wejściu na szlak są oznakowane żółtymi tablicami ostrzegawczymi z informacją o terminie obowiązywania zakazu. Szczegółowe informacje dotyczące aktualnie prowadzonych prac oraz czasowymi wyłączeniami lub zmianami przebiegu szlaków dostępne są u koordynatora programu w nadleśnictwie.
  4. Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie maja obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar w którym się odbywa polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! Terminy polowań zbiorowych znajdziesz na stronach kół łowieckich: KŁ nr 80 „Budowlani” (obwód łowiecki 15 pk.) oraz  KŁ nr 54 „Chodel” (obwód łowiecki 311). Mapa z zasięgiem obszaru dzierżawionego przez koła łowieckie znajduje się powyżej.
  5. Na obszarze objętym programem pn. „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Biłgoraj obowiązuje zakaz używania otwartego ognia w lesie. Brak jest wyznaczonego miejsca do rozpalania ogniska. Nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj dopuszcza możliwość używania kuchenek gazowych wyłącznie na obszarze objętym programem PGL LP "Zanocuj w lesie".
  6. Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu na czas w las https://czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3 oraz stronie bilgoraj.lublin.lasy.gov.pl.
  7. Pamiętaj! Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres bilgoraj@lublin.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

 

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: tel. 84 686 00 28 w. 20.

 

 

 

 

 

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej

Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej

Aktualizacja 08.04.2020 r. przez Wojciech Smyk:

Nadleśnictwo Biłgoraj korzystając ze środków UE (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko) oraz ze środków funduszu leśnego w ramach projektu „Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej” zakończyło budowę ścieżki biegowo spacerowej zlokalizowanej w leśnictwie Bojary o długości ok. 5km. Ścieżka biegowo- spacerowa w formie pętli przebiega w większości po istniejącej ścieżce dydaktycznej.

Nowo powstała ścieżka, dzięki specjalnym technikom projektowania i budowy charakteryzują się:

- minimalnym wpływem na lokalny ekosystem;

- nie powodują erozji i obsuwania się gleby;

- nie wymaga dużych nakładów na jej utrzymanie;

- pozwala użytkownikom na bezpośredni kontakt z przyrodą;

- jest atrakcyjne i bezpieczna dla użytkowników przez cały rok

Nowa ścieżka jest przyjazna dla biegaczy i spacerowiczów; prowadzi w ciekawe przyrodniczo miejsca w Nadlesnictwie. Teraz można cieszyć się pięknem przyrody o każdej porze roku.

Zapraszamy miłośników spacerów i biegów na nowy obiekt!

 

Opis projektu

Nadleśnictwo Biłgoraj wraz z nadleśnictwami Józefów i Janów Lubelski od 2018 roku realizuje projekt „Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej” współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 (nr projektu POIS.02.04.00-00-0047/17).

 

Cel projektu

Poprawa warunków siedliskowych głuszca oraz wsiedlanie ptaków

 

Główne zadania jakie stawia projekt to m.in.:

1.    Redukcja drapieżników lisów, borsuków, jenotów, kun, norek amerykańskich i tchórzy poprzez odłów i odstrzał oraz odłów i translokację jastrzębi.

2.    Usuwanie czeremchy amerykańskiej oraz nadmiernej ilości podszytów i podrostów, znakowanie grodzeń.

3.    Budowa wolier adaptacyjnych dla wsiedlanych ptaków (Nadleśnictwo Biłgoraj, Janów Lubelski).

4.    Wsiedlenie od 50 do 80 głuszców z linii lubelskiej (Nadleśnictwo Biłgoraj, Janów Lubelski) zakupionych z Ośrodka Hodowli Głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk.

5.    Monitoring populacji głuszca poprzez obserwacje, wywieszanie fotopułapek, założenie nadajników dziko żyjącym osobnikom.

6.    Odłów dziko żyjących przedstawicieli tego gatunku lub odnalezienie gniazd kur głuszca i podebranie jaj w celu zasilenia populacji, która znajduje się w Ośrodku Hodowli Głuszca na terenie Nadleśnictwa Leżajsk.

7.    Badania genetyczne zarówno głuszców wsiedlanych jak i dziko żyjących.

8.    Neutralizacja szkodliwych nawierzchni dróg leśnych (Nadleśnictwo Józefów).

9.    Zakup i wysypywanie gastrolitów (małych kamyczków połykanych przez ptaki, które ułatwiają rozcieranie pokarmu).

10.    Zmniejszenia antropopresji na miejsca gdzie bytują głuszce poprzez wybudowanie w Nadleśnictwie Biłgoraj ścieżki biegowo spacerowej a  w Nadleśnictwie Józefów singletracka.

11.    Zatrudnienie  osoby do zarządzania projektem oraz wykonującej prace terenowe projektu.

12.    Zatrudnienie naukowych opiekunów projektu.

 

Wartość projektu

Ogólna wartość projektu to  8 445 516,10 zł z czego maksymalne dofinansowanie z POLiŚ to 85%. Pozostałą część stanowią środki Funduszu Leśnego oraz środki własne Nadleśnictw realizujące poszczególne zadania.

 

Efekty ekologiczne projektu

• poprawa warunków siedliskowych poprzez: redukcję drapieżników, ograniczenie rozprzestrzeniania gatunków inwazyjnych, wycinanie podrostów, wyłożenie gastrolitów, neutralizacje szkodliwych nawierzchni dróg, kanalizowanie ruchu turystycznego,

• wsiedlenie wyhodowanych ptaków w ilości 50-80 szt., w przypadku sukcesu hodowlanego wpuszczonych zostanie więcej ptaków, wszystkie wychodowane osobniki „linii lubelskiej” zostaną wypuszczone na terenie Puszczy Solskiej.

Aby utrzymać efekt projektu konieczne będzie dalsze prowadzenie ochrony czynnej tego gatunku poprzez realizację następujących zadań: odstrzał drapieżników, ograniczenie rozprzestrzeniania gatunków inwazyjnych oraz wsiedlanie głuszca. 

 

Zgodnie z Wytycznymi w zakresie postępowania z podejrzeniami nadużyć finansowych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych uruchomiony został tzw. Mechanizm Sygnalizacyjny umożliwiający zgłaszanie podejrzeń wystąpienia nadużyć finansowych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. (Link poniżej)

https://www.ckps.lasy.gov.pl/naduzycia