Wydawca treści
rezerwaty przyrody
Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1500 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 74 znajduje się na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, a tylko jeden został utworzony w Nadleśnictwie Biłgoraj.
Rezerwat „Obary"
Rok utworzenia: 26 marzec 1975
Powierzchnia: 82,25 ha (w tym pow. leśna 27,30 ha)
Leśnictwo: Sól
Rezerwat „Obary" stanowi szczególną wartość przyrodniczą ze względu na występujące na terenie rezerwatu torfowisko wysokie i przejściowe. Należy ono do rzadko spotykanego w Polsce typu subkontynentalnego nie wykazującego typowej, kopulastej, kępkowo-dolinowej budowy. Przeważająca część torfowiska jest płaska, a charakterystyczne kępki są dość niskie i rzadko porozrzucane. Miąższość torfu (słabo rozłożonego, o budowie włóknistej i barwie brunatnej) jest różna – od 20 - 50 cm na obrzeżach do 2 metrów w części środkowej. Odczyn pH jest niski i wyraźnie kwaśny.
Głównym przedmiotem ochrony w rezerwacie są bagna – fragmenty torfowisk wysokich i przejściowych, ale także drzewostany wchodzące w skład rezerwatu mając znaczenie szczególne. Tworzą one nie tylko osłonę i rodzaj otuliny bagien, są także czynnikiem kształtującym stabilność zespołów roślinnych torfowisk.
Jeszcze w 1913 roku zanotowano występowanie w rezerwacie „Obary" salamandry plamistej, a u progu XIX wieku żył tu jeszcze drop.
Spośród roślin rezerwatu występują: gnidosz królewski, bobrek trójlistkowy, grzybienie białe, siedmiopalecznik błotny, czermień błotna oraz drapieżne rosiczki. Świat zwierząt reprezentowany jest przez gatunki jak: cietrzew, głuszec, jarząbek, żuraw i wilk. Wśród mchów wygrzewają się nierzadko zaskrońce i jadowite żmije. W licznych oczkach wodnych żyją traszki, kumaki nizinne i inne gatunki żab. Jeszcze w 1913 roku zanotowano występowanie w rezerwacie "Obary" salamandry plamistej, a u progu XIX wieku żył tu jeszcze drop.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Rezerwacje zajęć edukacyjnych
Rezerwacje zajęć edukacyjnych
Nadleśnictwo Biłgoraj informuje, iż z uwagi na nowe zarządzenie nr 44/18 Nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj wszystkie zajęcia prowadzone przez pracowników nadlesnictwa Biłgoraj, w tym prelekcje edukacyjne w szkołach i przedszkolach czy oprowadzanie dzieci szkolnych po ścieżkach edukacyjnych bedzie odbywać się po uprzednim dokonaniu zgłoszenia według załączonego poniżej wzoru formularza.
Formularz podpisuje osoba odpowiedzialna za grupę dzieci i dostarcza go w formie papierowej bądź jego skanu na sekretariat Nadlesnictwa Biłgoraj.
W przypadku chęci zorganizowania ogniska na szkółce Lesnej "Bojary" nalezy przesłać także oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem wynajmu obiektu edukacyjnego na tej szkółce.
Zapraszamy do korzystania z aktywnego wypoczynku pośród przyrody!