Wydawca treści
Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej
Aktualizacja 08.04.2020 r. przez Wojciech Smyk:
Nadleśnictwo Biłgoraj korzystając ze środków UE (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko) oraz ze środków funduszu leśnego w ramach projektu „Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej” zakończyło budowę ścieżki biegowo spacerowej zlokalizowanej w leśnictwie Bojary o długości ok. 5km. Ścieżka biegowo- spacerowa w formie pętli przebiega w większości po istniejącej ścieżce dydaktycznej.
Nowo powstała ścieżka, dzięki specjalnym technikom projektowania i budowy charakteryzują się:
- minimalnym wpływem na lokalny ekosystem;
- nie powodują erozji i obsuwania się gleby;
- nie wymaga dużych nakładów na jej utrzymanie;
- pozwala użytkownikom na bezpośredni kontakt z przyrodą;
- jest atrakcyjne i bezpieczna dla użytkowników przez cały rok
Nowa ścieżka jest przyjazna dla biegaczy i spacerowiczów; prowadzi w ciekawe przyrodniczo miejsca w Nadlesnictwie. Teraz można cieszyć się pięknem przyrody o każdej porze roku.
Zapraszamy miłośników spacerów i biegów na nowy obiekt!
Opis projektu
Nadleśnictwo Biłgoraj wraz z nadleśnictwami Józefów i Janów Lubelski od 2018 roku realizuje projekt „Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej” współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 (nr projektu POIS.02.04.00-00-0047/17).
Cel projektu
Poprawa warunków siedliskowych głuszca oraz wsiedlanie ptaków
Główne zadania jakie stawia projekt to m.in.:
1. Redukcja drapieżników lisów, borsuków, jenotów, kun, norek amerykańskich i tchórzy poprzez odłów i odstrzał oraz odłów i translokację jastrzębi.
2. Usuwanie czeremchy amerykańskiej oraz nadmiernej ilości podszytów i podrostów, znakowanie grodzeń.
3. Budowa wolier adaptacyjnych dla wsiedlanych ptaków (Nadleśnictwo Biłgoraj, Janów Lubelski).
4. Wsiedlenie od 50 do 80 głuszców z linii lubelskiej (Nadleśnictwo Biłgoraj, Janów Lubelski) zakupionych z Ośrodka Hodowli Głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk.
5. Monitoring populacji głuszca poprzez obserwacje, wywieszanie fotopułapek, założenie nadajników dziko żyjącym osobnikom.
6. Odłów dziko żyjących przedstawicieli tego gatunku lub odnalezienie gniazd kur głuszca i podebranie jaj w celu zasilenia populacji, która znajduje się w Ośrodku Hodowli Głuszca na terenie Nadleśnictwa Leżajsk.
7. Badania genetyczne zarówno głuszców wsiedlanych jak i dziko żyjących.
8. Neutralizacja szkodliwych nawierzchni dróg leśnych (Nadleśnictwo Józefów).
9. Zakup i wysypywanie gastrolitów (małych kamyczków połykanych przez ptaki, które ułatwiają rozcieranie pokarmu).
10. Zmniejszenia antropopresji na miejsca gdzie bytują głuszce poprzez wybudowanie w Nadleśnictwie Biłgoraj ścieżki biegowo spacerowej a w Nadleśnictwie Józefów singletracka.
11. Zatrudnienie osoby do zarządzania projektem oraz wykonującej prace terenowe projektu.
12. Zatrudnienie naukowych opiekunów projektu.
Wartość projektu
Ogólna wartość projektu to 8 445 516,10 zł z czego maksymalne dofinansowanie z POLiŚ to 85%. Pozostałą część stanowią środki Funduszu Leśnego oraz środki własne Nadleśnictw realizujące poszczególne zadania.
Efekty ekologiczne projektu
• poprawa warunków siedliskowych poprzez: redukcję drapieżników, ograniczenie rozprzestrzeniania gatunków inwazyjnych, wycinanie podrostów, wyłożenie gastrolitów, neutralizacje szkodliwych nawierzchni dróg, kanalizowanie ruchu turystycznego,
• wsiedlenie wyhodowanych ptaków w ilości 50-80 szt., w przypadku sukcesu hodowlanego wpuszczonych zostanie więcej ptaków, wszystkie wychodowane osobniki „linii lubelskiej” zostaną wypuszczone na terenie Puszczy Solskiej.
Aby utrzymać efekt projektu konieczne będzie dalsze prowadzenie ochrony czynnej tego gatunku poprzez realizację następujących zadań: odstrzał drapieżników, ograniczenie rozprzestrzeniania gatunków inwazyjnych oraz wsiedlanie głuszca.
Zgodnie z Wytycznymi w zakresie postępowania z podejrzeniami nadużyć finansowych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych uruchomiony został tzw. Mechanizm Sygnalizacyjny umożliwiający zgłaszanie podejrzeń wystąpienia nadużyć finansowych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. (Link poniżej)
https://www.ckps.lasy.gov.pl/naduzycia
Geocaching na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj
Już jest – kolejna geościeżka
Od dziś, tj. 30.04.2021 r. można korzystać z nowej trasy ścieżki geocaching na terenie Nadlesnictwa Biłgoraj. Trasa została zlokalizowana w okolicy ścieżki edukacyjnej na terenie Leśnictwa Bojary – wzdłuż zbiornika retencyjnego oraz w pobliżu szkółki leśnej.
Ścieżka składa się z 11 skrzynek, w których zostały umieszczone gadżety. Dodatkowo w jednej z nich są certyfikaty znalazcy. Żeby zdobyć geościeżkę, trzeba odnaleźć minimum 10 skrzynek.
Cała trasa ścieżki tworzy pętlę. Poszukiwania rozpoczynamy od w okolicach parkingu leśnego przy mostku na rzece Osa, gdzie znajduje się skrzynka "Bojary 1 - OP9CLJ ", a następnie idziemy ścieżką, zdobywając kolejno następne numery skrzynek. Większość skrzynek to niewielkie pojemniki ukryte nad ziemią oraz zamaskowane w lesie.
W trakcie pokonywania ścieżki dowiecie się sporo ciekawostek ze świata przyrody oraz na temat funkcjonowania gospodarki leśnej. Na ścieżce znajdziecie kolejno skrytki „Bojary”:
1 – ptasi zegar, początek ścieżki
2 – karmowisko zwierzyny leśnej
3 – zbiornik retencyjny
4 – podszyt i podrost
5 – plantacja choinkowa
6 – ścieżka biegowa
7 – murszejące drzewo
8 - schronisko dla nietoperzy
9 – szkółka leśna
10 – wypalanie traw
11 – oddziały leśne.
Co to jest geocaching?
Jest to nowoczesna forma turystyki, zwiedzanie połączone z poszukiwaniem skarbów ukrytych przez innych użytkowników. Jest to świetna zabawa pełna przygód i wyzwań, a przede wszystkim czas spędzony w lesie, na świeżym powietrzu w formie gry terenowej, która jest przeznaczona dla każdego.
Gra polega na odnalezieniu tego, co ktoś ukrył. Główna idea polega na przekazaniu wiedzy na temat ciekawego przyrodniczo miejsca, w którym aktualnie znajduje się osoba poszukująca skrytek. Możliwe, że już wiele razy byliście w tym miejscu wcześniej, jednak teraz możecie odkryć je na nowo i dzięki opisom zamieszczonym do danej skrytki dostrzec szczegóły, na które wcześniej nie zwracaliście uwagi.
Jak grać?
Kolejno klikamy w nazwę skrzynki, aby rozwinąć jej opis, lokalizujemy punkt przy użyciu GPS, do którego chcemy dotrzeć, czytamy opis, w którym znajduje się wskazówka dotycząca miejsca umieszczenia skrzynki, a następnie rozglądamy się za pojemnikiem. Po odnalezieniu miejsca ukrycia wpisujemy swój nick używany do logowania w serwisie w papierowym dzienniku znalazcy tzw. logbooka. Dodatkowo w każdym pojemniku jest umieszczona instrukcja gry.
Co jest potrzebne, aby przystąpić do gry?
Najpierw musimy założyć i aktywować konto w serwisie www.opencaching.pl, przy czym rejestracja trwa bardzo krótko i już po paru minutach możemy zobaczyć lokalizację skrytek w naszej okolicy. W teren wystarczy zabrać ze sobą telefon z zainstalowaną aplikacją „c:geo” z dostępem do internetu. Zabierz też ze sobą coś do pisania ołówek lub długopis, ponieważ niektóre skrytki były zbyt małe, aby umieścić w nich coś do pisania.
Kolejna trasa na terenie Nadleśnictwa powstała we współpracy z Jakubem Piechotą, któremu chcielibyśmy serdecznie podziękować za pomoc merytoryczną oraz praktyczną w trakcie tworzenia ścieżki.
Zapraszamy was również do odwiedzenia ścieżki powstałej w 2020 r. w okolicach rezerwatu Obary: https://bilgoraj.lublin.lasy.gov.pl/en/witamy/-/journal_content/56/10651/38441950
Życzymy wam udanej majówki oraz owocnych poszukiwań!
Działalność edukacyjna nadleśnictwa
Edukacja łączy się ściśle z obiektami, które służą w jej przeprowadzeniu. Obiektem edukacyjnym jest nie tylko budynek czy sala edukacyjna ale również parking, ławka służąca odpoczynkowi czy tablica informatyczna.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Rezerwacje zajęć edukacyjnych
Rezerwacje zajęć edukacyjnych
Nadleśnictwo Biłgoraj informuje, iż z uwagi na nowe zarządzenie nr 44/18 Nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj wszystkie zajęcia prowadzone przez pracowników nadlesnictwa Biłgoraj, w tym prelekcje edukacyjne w szkołach i przedszkolach czy oprowadzanie dzieci szkolnych po ścieżkach edukacyjnych bedzie odbywać się po uprzednim dokonaniu zgłoszenia według załączonego poniżej wzoru formularza.
Formularz podpisuje osoba odpowiedzialna za grupę dzieci i dostarcza go w formie papierowej bądź jego skanu na sekretariat Nadlesnictwa Biłgoraj.
W przypadku chęci zorganizowania ogniska na szkółce Lesnej "Bojary" nalezy przesłać także oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem wynajmu obiektu edukacyjnego na tej szkółce.
Zapraszamy do korzystania z aktywnego wypoczynku pośród przyrody!