Asset Publisher Asset Publisher

rezerwaty przyrody

Rezerwat  „Obary"

Rok utworzenia:   26 marzec 1975
Powierzchnia:   82,25 ha (w tym pow. leśna 27,30 ha)
Leśnictwo: Sól

Rezerwat „Obary" stanowi szczególną wartość przyrodniczą ze względu na występujące na terenie rezerwatu torfowisko wysokie i przejściowe. Należy ono do rzadko spotykanego w Polsce typu subkontynentalnego nie wykazującego typowej, kopulastej, kępkowo-dolinowej budowy. Przeważająca część torfowiska jest płaska, a charakterystyczne kępki są dość niskie i rzadko porozrzucane. Miąższość torfu (słabo rozłożonego, o budowie włóknistej i barwie brunatnej) jest różna – od 20 - 50 cm na obrzeżach do 2 metrów w części środkowej. Odczyn pH jest niski i wyraźnie kwaśny.
Głównym przedmiotem ochrony w rezerwacie są bagna – fragmenty torfowisk wysokich i przejściowych, ale także drzewostany wchodzące w skład rezerwatu mając znaczenie szczególne. Tworzą one nie tylko osłonę i rodzaj otuliny bagien, są także czynnikiem kształtującym stabilność zespołów roślinnych torfowisk.

Jeszcze w 1913 roku zanotowano występowanie w rezerwacie „Obary" salamandry plamistej, a u progu XIX wieku żył tu jeszcze drop.

Spośród roślin rezerwatu występują: gnidosz królewski, bobrek trójlistkowy, grzybienie białe, siedmiopalecznik błotny, czermień błotna oraz drapieżne rosiczki. Świat zwierząt reprezentowany jest przez gatunki jak: cietrzew, głuszec, jarząbek, żuraw i wilk. Wśród mchów wygrzewają się nierzadko zaskrońce i jadowite żmije. W licznych oczkach wodnych żyją traszki, kumaki nizinne i inne gatunki żab. Jeszcze w 1913 roku zanotowano występowanie w rezerwacie "Obary" salamandry plamistej, a u progu XIX wieku żył tu jeszcze drop.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Las wokół nas

Las wokół nas

Zwierzęta naszych lasów - bóbr europejski

 

 

Bóbr europejski (Castor fiber Linnaeus, 1758)

Rodzina: Bobrowate (Castoridae)

Rząd: Gryzonie (Rodentia)

Gromada: Ssaki (Mammalia)

 

Zasięg występowania:

Bóbr europejski występuje na znacznej części obszaru Europy i Azji. Można go spoptkać m.in. na terenie Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Chorwacji, Czech, Estonii, Finalandii, Francji, Holandii, Litwy, Lichtensteinu, Łotwy, Mołdawi, Niemiec, Norwegii, Polski, Federacji Rosyjskiej, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii, Ukrainy, Węgier. W Polsce po II wojnie światowej występowało jedynie kilka rodzin bobrów na Mazurach. Jednakże dzięki introdukcji bobra z terenów rosyjskich na tereny przygraniczne z Polską bobry powoli zajmowały coraz większe regiony kraju. W latach 1970-2000 dokonano reintrodukcji bobra na obszarze m.in. Kaszub, Śląska, Podgórza Sudeckiego, Beskidów, Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Lubelskiej, Roztocza i Bieszczad. Obecnie bóbr europejski występuje w całej Polsce za wyjątkiem wyższych położeń górskich.